Üniversite Sınavları Kalkıyor

Üniversite sınav sistemi değişiyor. Artık yükseköğretime geçmek için üniversite sınavına girme zorunluluğu yeni düzenlemelerle değişecek.

Üniversite Sınavları Kalkıyor
Üniversite Sınavları Kalkıyor

  Her yıl milyonlarca öğrencinin girdiği üniversite sınavları kalkıyor. Öğrenciler, iki yıllık ön lisans programları ile bazı dört yıllık lisans programlarına, lise puanıyla yerleşebilecek. Milli Eğitim Bakanı ve Yüksek Öğretim Kurumu'nun ortak çalışmasıyla hazırlanan yeni sistemle üniversitelere sınavsız geçiş hedefleniyor. 

  Üniversiteye geçişte diploma puanı esas alınacak. Liselerde her sene TEOG benzeri merkezi sınav sistemi yapılacak. Açık uçlu sorular sorulması ve abartılı notların önüne geçilmesi planlanıyor. Mezunlar ise eski sisteme devam edecek ancak Meslek lisesi öğrencilerine özel kontenjan ayrılacak.

   Üniversite sınavları olan iki aşamalı sistemin kaldırılması ile ilgili çalışmalar sürüyor. Bundan sonra YGS ve LYS'ye girmeyecek öğrenciler diploma puanı ve ilgi alanlarına göre bölüm tercihinde bulunacak. 

TEOG'A BENZER SİSTEM GELİYOR

   TEOG'da olduğu gibi lise döneminde temel derslerden oluşan merkezi sınav yapılacak. Ayrıca öğrencilerin sanat spor gibi etkinlikleri puanlanacak. Böylelikle de öğrencilerin bulunduğu şehirdeki üniversiteye gitmesi büyük ihtimaller arasında olacak.

  117 üniversite 3 katogoriye ayrılacak. Öğrenciler lise puanlarına göre bölüm tercihinde bulunacak. Yeni yılda bu sistem lise 1 öğrencileriyle başlatılması öngörülüyor.

TEOG NEDİR?

 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş anlamına gelen TEOG, geçen senelerde uygulanan Seviye Tespit Sınavının (SBS) yerini aldı. Amaç ise öğrencinin başarısını anlık bir performansa dayalı olarak değil de geniş bir zaman dilimine yayarak belirlemektir.

 

 

 

 

 

  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu