Butik Pasta Yapımında Şeker Hamuru Önemi

Butik Pasta son dönemlerde çok yaygın bir şekilde talep görmeye başladı. Ev hanımları şeker hamuru ile butik pastalar rahatlıkla yapabilmekte. Şeker Hamuru ile butik pasta yapım için bilgileri sizler için araştırdık.

Butik Pasta Yapımında Şeker Hamuru Önemi
Butik Pasta Yapımında Şeker Hamuru Önemi Hakan Satılmış

Şeker hamuru ile yapılan, araba, oyuncak, kalp, papatya, kişisel eşya, çizgi film figürleri gibi tasarımlarıyla hem görüntüsü hem de lezzetiyle tatlı mı tatlı butik pasta yapılışında kullanılan araç ve gereçleri hiç merak ettiniz mi? Yemeye kıyamayacağınız kadar güzel tasarlanan butik pastaları siz de yapabilirsiniz. Nasıl mı?

Dilerseniz önce butik pasta için hani araçları kullanacağımıza bakalım:

Pasta çemberi (5-7 cm yüksekliğinde ve 25 cm genişliği civarında) , çemberin altına koymak için yağlı kağıt, pastanızı keserken dağılmaması için pasta testeresipasta yüzeyini düzeltmek için pasta ütüsü, pastanın kekleri arasına malzeme yerleştirirken ve pasta etrafına krema ile kaplarken kullanacağımız spatula, katı malzemeleri elemek için tel süzgeç, şeker hamuru ile yaptığınız figürleri yapıştırırken kullanmak için tercihen deve kılından yapılmış ince bir suluboya fırçası, kürdan, dilerseniz de hazır küçük figür kalıplar kullanabilirsiniz.

Pasta malzemesi olarak; Kendiniz yapabilmekle beraber hazır da bulabileceğiniz, pasta yapımında ve modellemede hammadde olan şeker hamuru, un, pudra şekeri, kakao, gıda boyası (American color önerimizdir), yumurta, su, toz şeker, mısır nişastası, krema, vanilyadır.

Butik pasta için kekimizi pasta testeresi ile kat kat bölüp araya kremşanti veya krema malzemesi koyuyoruz. Daha sonra keklerin arasına koyduğumuz malzemenin kalanını spatula ile kekin etrafını ve üzerini tamamen kaplıyoruz. Bunu şeker hamuru pasta üzerine yapışması için yapıyoruz. Eğer yamuk bir şekilde kaplarsak butik pasta üzerinde çok belli olacağı için düzgün yapmaya özen gösterin. Pasta hamuru ile kaplamak için pastanın yüksekliği ve çevresinin uzunluğu olmak üzere uzun dikdörtgen biçimde merdaneyle açtığınız hamuru pastanın etrafına dikkatlice yapıştırın.

Son olarak üst yuvarlaktan daha büyük açtığınız şeker hamuru pastanın üzerine yapıştırarak fazlalıkları testere ile köşeleri de ütü ile düzeltebilirsiniz. Gıda boyası ile renklendireceğiniz renk renk hamurlarla dilediğiniz şekilleri yaparak figürler elde edebilir butik pasta üzerine ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu