Kosova'nın Renkleri İstanbul'a Taşınıyor

Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen "Göçmen Renkler / Ngjyrat e Mërgimtareve" resim sergisi dün Beşiktaş Belediyesi Sergi Salonu’nda açıldı.

Kosova'nın Renkleri İstanbul'a Taşınıyor
Kosova'nın Renkleri İstanbul'a Taşınıyor

Sergide Kosova’nın ünlü ressamları İsmet Bölükemini, Pesent Doğan, Daut Hamolar, Eşhref Qahili, Gültekin Serbest ve Fevzi Tüfekçi’nin eserleri yer alıyor. Sergi'nin açılışında Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri ile Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Kosova İstanbul Konsolosu Evren Fusha, AK Parti İstanbul Eski Milletvekili Gülay Dalyan ve Türkiye’de yaşayan Kosovalılar ile çok sayıda sanatsever yer aldı. 

Kosova ve Kosova kültürünü Türkiye'de tanıtmak adına birçok etkinlik yapan Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği, son etkinliği olan "Göçmen Renkler / Ngjyrat e Mërgimtareve” sergisi ile Kosova’nın kültür sanat dünyasına ışık tuttu. 

"SANAT KÜLTÜRDEN BAĞIMSIZ DÜŞÜNÜLEMEZ"

Açılış'ta konuşan Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Gülen Aksu Türker, "Bir toplum, kültürü ile gelişir, yükselir. Bir toplumun kültürünü sanatından ayrı düşünmek ise imkansızdır. Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak Kosova kültürünü hem Türkiye’de tanıtma, hem de gelecek nesillerimize aktarma misyonu ile hareket ediyoruz. Kosova, kültür ve sanatta sürekli kendini yenileyen bir toplum. Birçok farklı kültürden medeniyetten insanların yaşadığı bir ülke. Tarihi bağları nedeni ile de birçok medeniyetle bir arada yaşamış bir toplumuz. Bu durum güçlü bir kültür mozaiğimizin oluşmasını sağladı. Birbirinden değerli 6 Kosovalı ressamın eserlerinden oluşan, 'Göçmen Renkler / Ngjyra E Mërgimtareve' sergisini Türk sanatseverlerin beğenisine sunmaktan çok mutluyuz. Dernek olarak kültür sanat faaliyetlerimiz artarak devam edecek" dedi.

Fevzi Tüfekçi’nin küratörlüğünü üstlendiği ve 6 sanatçıya ait 30 eserinin yer aldığı sergi, 22 Ocak Pazar gününe kadar Beşiktaş Belediyesi Sergi Salonu’nda sanatseverlere açık olacak.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu