Özbilici O Fotoğrafla Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü'nü kazandı

Burhan Özbilici Rus elçisini öldüren suikastçı Mermertaş'ın fotoğrafı ile Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü'nü kazandı.

Özbilici O Fotoğrafla Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü'nü kazandı
Özbilici O Fotoğrafla Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü'nü kazandı Celalettin Yünel

Burhan Özbilici  Yargıçlar için düzenlenen bir sanat sergisinin açılışında 22 yaşındaki polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş'ın Rus Büyükelçisi Andrey Karlov'u öldürdükten sonra çektiği fotoğrafla   Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü'nü kazandı. 

Özbilici, "Ateşi duyduğum andan itibaren bunun tarihi bir an olduğunu biliyordum, çok ciddi" dedi. "İşimi yapmak zorunda olduğumu biliyordum. Bir gazeteci olarak, derimden kurtulmak için kaçamadım. "

Canlı fotoğraf dünyaya viral geçmekti ve yaklaşık 18 milyon kez görüntülendi. 

Dünya Basın Fotoğrafı Vakfı yargıçlar Amsterdam onlar 125 ülkeden 5034 fotoğrafçı tarafından gönderilen 80.400 'den fazla görüntülerden 2017 kazananı seçmek için zor bir iş vardı kabul etti. 

Jüri üyesi Mary Calvert, "Bu çok zor bir karartı, ama sonuçta, yılın resminin, günümüzün nefreti ile gerçekten konuşan patlayıcı bir görüntü olduğunu hissettik" dedi. 

Temmuz 2016'da Türkiye'deki başarısız darbe girişimini ele alan ve Suriye, Libya ve Mısır'da misyon gerçekleştiren Özbilici, "her zaman zor testler için hazırlıklı olmaya çalıştığını," Çürümüş bir dünyayla yüzleşmek için cesaretlendirmeye çalışmak olduğunu söyledi. Sahtekâr ve yolsuz, iyilik yapmaya çalışmak için. "   

Ölümünün "Suriye felaketinin" doğrudan bir sonucuyle sonuçlanan "doğal, samimi, samimi bir adam" olarak nitelendirdiği elçinin ölümünden dolayı üzgün olduğunu söyledi. 
   
1989'dan beri AP'de görev yapan Özbilici, "Bu fotoğraf, özellikle de Rusya ile olan ilişkilerinde, Türkiye tarihinde önemli bir anı yakaladı" dedi. 

Jüri üyeleri fotoğrafında zamanın önemli bir anı yakalandı. 

Jüri üyesi Joao Silva, "Şu anda dünyanın bir uçurumun kenarına doğru yürüdüğünü görüyorum" diyen Altıntaş'a "açıkça bir kırılma noktasına ulaşan" bir adam olarak atıfta bulundu.   

"Bu imge bana konuşuyor" dünyanın her yerinde olan her şeyden. "Bu nefretin yüzü."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu