Düşen Suriye'ye Ait Uçak Pilotu Türkiye'de Sorgulanacak

Düşen Suriye uçağının pilotu, en kazdan 40 kilometre uzakta kötü bir durumda bulundu. Suriye'ye ait uçak Türkiye topraklarına düştüğü için pilotu sorgulanacak.

Düşen Suriye'ye Ait Uçak Pilotu Türkiye'de Sorgulanacak
Düşen Suriye'ye Ait Uçak Pilotu Türkiye'de Sorgulanacak Hakan Satılmış

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türk hükümeti "durumun netleşmesinin ardından" Güneydoğu Hatay ilinde bulunan Türkiye-Suriye sınırının yakınlarında düşen MiG-21 tipi askeri jet pilotunun teslim edilip edilmeyeceğine karar verecek. .

"Pilot tedavisi devam ediyor. Durum hakkında bir karar alınacak "diyen Canikli, 5 Mart'ta Hatay Kaymakamı ziyaretinde gazetecilere verdiği demeçte, konunun kilit yönlerinin önümüzdeki günlerde aydınlanacağına dikkat çelti.

"Jet'in neden Türk topraklarında düştüğünü, pilotun nasıl atladığını ve hangi görevi üstlendiğini belirleyen önümüzdeki günlerde bir karar alınacak" diye ekledi.

Canikli, Suriye pilotunun kemiklerinin bir kısmının düşüşe kadar kırıldığını söyleyerek, durumunun hayati tehlike oluşturmadığını söyledi.

YÜKSEK SES DUYULDU

Hatay'ın Samandağı ilçesinin kırsal Yaylacık semt sakinleri, yüksek sesle ve bir paraşütle atlayan bir pilot gördüklerini söyleyerek, jandarmaya 4 Mart sabah saat 6.30 civarında haber verdiler.

Pilotun Türkiye topraklarında olup olmadığını belirlemek için arama kurtarma ekipleri bölgeye gönderildi.

Başbakan Binali Yıldırım, 4 Mart'ta yaptığı açıklamada, "Suriye rejimine ait olduğu tahmin edilen uçağın Yaylacık bölgesinde düştüğü bilgisi geldi. Pilotun uçaktan atladığı bilgisi var. Birliklerimiz arama çabalarına yardım ediyor "dedi. 

Yıldırım, "Neden düştüğünün netliği henüz yok, ancak hava koşullarının oldukça olumsuz olduğu yönünde haberler var" dedi.

Hatay Kaymakamı Erdal Ata, 4 Martta jandarma ve sağlık ekipleri uçağın enkazine ulaştığını söyledi.

"Kısa bir süre önce aldığım bilgilere göre, jandarma ve sağlık ekipleri uçağın enkazine ulaştı. Uçağın kokpitinin boş olduğu görüldü. Pilotların acil kaçış sistemi ile hayatta kaldıklarını düşünüyoruz "diyen Ata, bölgedeki Türk sivil havacılar ya da Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) havacılık uçaklarından biri olmadığını doğruladıklarını da ekledi.

Uçağın enkazının bulunduğu Yaylacık'ta güvenlik tedbirleri kapsamında jandarmalar tarafından kapatılmıştı.

PİLOT ENKAZDAN 40 KİLOMETRE UZAKTA BULUNDU

Pilotluğa ait olduğu tespit edilen paraşüt Altınözü'de bulundu, ancak pilot paraşüt yakınında bulunamadı.

Ekipler dokuz saat boyunca pilot bulma çabalarından sonra, onu 5 Martta uçakların enkazından 40 kilometre uzakta ve paraşüt yerinden yaklaşık 500 metre uzaklıkta bulundu. Pilot, Altınözü Jandarma Komutanlığına getirildi. Hatay Devlet Hastanesine kaldırdı.

Jet'ten başka pilotun bulunmadığı tespit edildikten sonra arama kurtarma çalışmaları durduruldu.
56 yaşındaki pilot, hastanedeki tıbbi personel tarafından bazı omurgalarının kırılmasına rağmen kritik bir durumda olmadığını belirtildi. Pilotun ismi Mehmed Sufhan olarak tespit edildi.

Olay hakkında konuşan pilot Sufhan, kırsal İdlib'i bombalamak için Lazkiye'den çıktıklarını söyledi Pilot uçak düşmesinden sonra yaklaşık 500 metre yürüdü.

Yerel polis ve jandarma kuvvetleri tarafından sıkı güvenlik önlemleri alındı.

UÇAK VURULDU

Bu arada Suriyeli islamcı isyancı grup Ahrar al-Sham, Anadolu Ajansına telefonla Suriye hükümetine ait ve kırsal Idlib'i bombalayan bir jet düşürdüğünü söyledi.

Ahrar El-Şam sözcüsü Ahmed Karaalı, 4 Mart'ta yaptığı açıklamada. "Kırsal İdlib'i bombalarken rejim uçak düştü. 23 milimetre uçaksavar silahla vurduk. Uçak çarptığında uçakta teknik bir arıza meydana geldi. Ardından düşmeye başladığı görüldü "dedi. 

Diğer yerlerde bir Suriyeli ordudan çıkan kaynak, devlet televizyonuna 4 Mart'ta hava kuvvetlerinin Türk sınırındaki bir görevdeki bir savaş uçağıyla temasını kaybettiğini ve pilotu bulmak için bir arama yapıldığını söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu