1 LİRAYA DERT DİNLENİR

Çanakkaleli iki öğrenci 1 lira karşılığında insanların dertlerini dinliyorlar.

1 LİRAYA DERT DİNLENİR
1 LİRAYA DERT DİNLENİR Harun Gürcan

Türkiye’nin sakinliğiyle bilinen ve destansı bir kahramanlığa şahit olan Çanakkale’de üniversiteli iki genç kartona yazdıkları yazıyla olay oldular. 1 lire karşılığında Çanakkale Çarşı Caddesi üzerinde Can Duran ve Sevgi Arslaner isimli iki öğrenci 1 liraya dert dinliyorlar. Bu yaptıklarını da farkındalık oluşturmak için yaptıklarını söyleyen ikili çok değişik dertlerle gelenlerin olmadığını genellikle aynı sorunlarla gelenlerin olduğu söylediler.

KİTAP, YİYECEK VE İÇECEKTE KABUL EDİYORLAR

1 liraya dert dinleyen ikili sadece parayla değil yiyecek ve içecek karşılığında da dert dinlediklerini söylüyorlar. Bu yaptıklarında ki amacın sadece farkındalık yaratmak insanlara yardımcı olmak için olduğunu söylüyorlar. Gizliliği esas alarak dert dinleyen ikili paranın önemi olmadığını ve dertlerini paylaşan insanların bir gülümsemelerinin bile yeterli olduğunu paylaştı.

“ZAMAN DEĞİŞTİ İNSANLAR BİRBİRİYLE KONUŞMAZ OLDU!”

Biga’da Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi olan Duran yaptıklarını şu şekilde ifade etti; "Dert dinlemek aslında şöyle, insanlar pek anlatmayı sevmiyor. İnsanın içinde kalan gizli sırlar var. İnsan tanımadığına daha iyi anlatıyor aslında derdini. Öyle düşündük. Bu fikri buradan çıkarttık. 1 lira bizim için kazanç değil aslında. Sadece insanlar sokakta mutlu olmayı, bir gülümseme de bizim için kâfi. Böyle düşündük. Buradayız, eğleniyor halkımız. Ne güzel. Bizde aynı şekilde eğleniyoruz. Zaman değişti, insanlar birbiriyle konuşmaz oldu. Komşuluk ilişkileri bitti. Sokakta geçerken birbirlerine bakmıyorlar. Arabalar mesela yer vermiyorlar. Öyle şeyler var. Farkındalık oluşturmak, evet, mesela az önce insanlar geldiler anlattılar bazı dertlerini. Geçti mi? Geçeceğini düşünüyor muyuz? Hayır. Paylaşmak güzeldir. Paylaştıkça azalır, inancımız bu yönde. Dinlediğimiz ilginç bir dert aslında olmadı.” Dedi

"MUTLUYUZ, ÖĞRENCİYİZ"

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünde öğrenim göre Arslaner’in ifadeleri de şu şekilde, "Bize çok garip şeyler geliyor. Az önce 2 buçuk yaşında bir seyircimiz vardı. Kendisi bize Pepe'yi izleyemediğini anlattı. Sonra böyle esnafları çağırdı. Esnaflar bize çay ısmarladı. Aslında bunlar, böyle şeyler güzel şeyler. Bunun için geliyoruz. Mutluyuz, öğrenciyiz. Aslında biz bunun 3 liraya başka şehirde yapıldığını duyduk. 3 lirayı denedik. Burada tutmadı. Bizde 1 liraya yaptık. Haftaya zamlı yapmayı düşünüyoruz. Kaçırmadan gelirseniz çok mutlu oluruz. Görenlerin tepkileri genelde gülüp geçiyorlar. Ama gelip derdini anlatan insanlar da çok oluyor. Genel olarak olumlu tepkiler alıyoruz" diyerek yaptıkları işteki mutluluklarını dile getirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu