Facebook’ta Yeni Güncelleme

Artık Facebook’ta sahte haber olmayacak

Facebook’ta Yeni Güncelleme
Facebook’ta Yeni Güncelleme Harun Gürcan

Gün geçtikçe bir çok kitleye hizmet eden facebook büyümeye devam ediyor. Büyüdükçe sahtekarların da yalan haberleri rahatça yayabileceği bir kanal haline gelmekte. Facebook bu konuda hakkında aldığı şikayetler üzerine yep yeni bir güncelleme kararı aldı.

SAHTE HABERLER KONTROL EDİLECEK

Facebook, sahte haberlerden kurtulmak üzere yeni hayata geçirdiği fonksiyonla, gerçekliğinden şüphe duyduğu haberleri "ihtilaflı" olarak işaretleyecek. Facebook'un yardım merkezine göre kullanıcılar tarafından sahte olarak işaretlenen yazılar, bağımsız, üçüncü partiler tarafından kontrol edilebilecek. Kontroller sonun eğer yazılar gerçekten sahteyse facebook üzerinden haber silinecek. Böylece ABD'de seçim öncesi ortaya çıkan sahte haber dalgası, son bulmuş olacak. Bu yalan haberlerin de kullanıcıların gerçek haber alma hakkını da tekrar ellerine verecek. Facebook bu güncellemeyle kullanıcıları tarafından büyük beğeni alacak gibi gözüküyor.

Haberlerin doğruluğunu kontrol eden taraflar haberin sahte olduğunu düşünüyorlarsa, bağlantı "ihtilaflı" (disputed) olarak işaretlenecek. Haberin neden sahte olduğunu görmek için bağlantının altındaki noktalara dokunup "About Disputed Stories" üzerine tıklayabilecek ya da doğrudan bağımsız denetimi yapan internet sitesine gidebileceksiniz. Belirli bir haberi sahte olarak rapor etmek için gönderinin yanındaki oka tıklamanız ve "Gönderiyi bildir" bağlantısına tıklamanız, sonrasında "Bu sahte bir haberdir" opsiyonune tıklamanız, son olarak "Bu gönderiyi sahte bir haber olarak işaretle" üzerine tıklamanız gerekecek. Bu işlemler sonucunda facebook’un yardım merkezi tarafından gönderiler incelenerek yayından kaldırılacak. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu