Türk Deniz Kuvvetlerine Sabotaj

Kocaeli Gölcük’te Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda silah, muhabere ve atış kontrol sistemleri açısından Türk Donanması'ndaki en gelişmiş denizaltıları arasında bulunan TCG Gür’e sabotaj yapıldığı belirlendi.

Türk Deniz Kuvvetlerine Sabotaj
Türk Deniz Kuvvetlerine Sabotaj Harun Gürcan

S.S. adlı bir astsubay 30 Aralık 2016'da görevli olduğu TCG Gür denizaltısının motoruna onlarca cıvata, anahtar ve somun attı. Askeri kaynaklar ‘'Bu eylem fark edilmeseydi. Denizaltı çalıştığı andan itibaren motor kullanılamaz hale gelecekti'' dedi.

FETÖ BAĞLANTISI OLABİLİR

Tutuklanan astsubay S.S ile ilgili “Devletin Silahlı Kuvvetlerine ait olan deniz ulaşım aracını tahrip etmeye teşebbüs'' suçlamasıyla tahkikat başlatıldı. Yapılan tahkikatının sonrasında olayda FETÖ bağlantısı olabileceği şüphesi oluştu. Bunun sonrasında askeri savcılık şüpheli astsubayın eyleminin devletin güvenliğine karşı suçlar kapsamına girdiğini belirterek tahkikatının Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilmesine karar verdi. Dosya Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildi.

EN İYİ DENİZALTILARI OLARAK BİLİNİYOR

Gür Sınıfı, Almanya'nın Howaldtswerke Deutsche Werft AG firmasının Tip 209 T2. 1400 sınıfı denizaltılarından Türk Deniz Kuvvetleri'nde ilk olarak 2004 yılında kullanılmaya başlayan denizaltı sınıfıdır. Gür sınıfı halen silah, muhabere ve atış kontrol sistemleri açısından Türk Donanması'ndaki şu ana kadar gelmiş geçmiş donanımsal olarak en iyi denizaltıları olarak biliniyor.

Askeri savcılık, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği dosya için verdiği görevsizlik kararında yaşanan olayı detaylarıyla anlattı. Yazıda, şüpheli S.S adlı astsubayın, 30 Aralık gecesi 00.00-00.40 saatleri arasında TCG Gür denizaltısında nöbetçi olduğu bu saatler arasında 3 defa dizel dairesine girerek burada bulunan kutudan civata ve somun ve anahtar alarak motor içindeki yuvalara koyduğu ifade edildi. Şüpheli astsubay 5 Ocak 2017'de tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu