Darbecilere Ağır Ceza

15 Temmuz darbe girişiminde bulunan vatan hainlerine ağır ceza açıklandı.

Darbecilere Ağır Ceza
Darbecilere Ağır Ceza Harun Gürcan

Ülke tarihine kara bir leke olarak geçen 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili en kritik dava açıldı. Hazırlanan çatı iddianamede darbe gecesi 35 uçak, 37 helikopter, 74 tank kullanıldığı belirtildi ve Yurtta Sulh Konseyi ilk kez açıklandı

2 BİN 988 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS TALEBİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak, cumhuriyet tarihine de geçecek en kritik davayı açtı. Genelkurmay Başkanlığı karargâhı odak alınarak hazırlanan iddianamede, 38 kişilik Yurtta Sulh Konseyi üyeleri (Semih Terzi Ömer Halisdemir tarafından öldürülmüştü) ve Fethullah Gülen hakkında 2 bin 988 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edildi. 

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen 2 bin 581 sayfalık çatı iddianamede ideolojisi farklı olsa da 27 Mayıs darbesinde olduğu gibi 38 kişilik “Yurtta Sulh Konseyi”nin, firari Adil Öksüz’ün organize ettiği toplantılarla darbeyi planladığı, Öksüz’ün darbe planını 1 numaralı sanık Fetullah Gülen’e onaylattığı, Gülen’in de haki renkli cübbeyle örgüt üyelerine harekete geçme talimatı verdiği kaydedildi. MİT Müsteşarlığı’na 15 Temmuz’da giderek MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a yönelik suikast hazırlığı olduğu ihbarında bulunan asker için de iddianamede, “örgüt üyesi” tespiti yapıldı. Darbenin 03.00’te planlandığı, ancak Genelkurmay’a gelen Fidan’ı gören sözde konsey üyelerinin tutuklanacakları korkusuyla hareketi erkene çektikleri vurgulandı.

15 FİRARİ ŞÜPHELİNİN İSİMLERİ

İddianamedeki 221 şüphelinin biri orgeneral, üçü korgeneral, dördü tümgeneral, 16’sı tuğgeneral, üçü tuğamiral, 26’sı albay, 27’si yarbay, 37’si binbaşı, 21’i yüzbaşı, kalanların ise daha alt rütbeli askerler olduğu belirtildi. Örgüt lideri Gülen’in de aralarında bulunduğu 15 firari şüpheli hakkında yakalama kararı bulunduğu kaydedildi. 
Şüphelilerden 12’sinin, öğretmen, memur ve esnaftan oluşan siviller olduğu, bu kişilerin üçünün tutuklu, ikisinin adli kontrol şartıyla serbest, yedisinin de firari olduğu belirtildi. Yakalama kararı çıkarılanların isimleri de şöyle sıralandı:
“Örgüt lideri Fetullah Gülen, Tuğgeneral Ali Kalyoncu, Kurmay Albay Tevfik Gök, Kurmay Yarbay Özcan Karacan, Kurmay Yarbay Turgay Sökmen, Üsteğmen Mehmet Aytaç, Üsteğmen Turgay Er, Genelkurmay Başkanı Emir Astsubayı Serhat Pasha ile siviller Şener Doğrugören, Ali Irmak, Adem Özer, Serkan Coşkun, Tayfun Özek, Birol Kurubaş.”
İddianamede, olay gecesi öldürülen general Semih Terzi dışındaki 37 Yurtta Sulh Konseyi üyesi ile Gülen hakkında 2 bin 988 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. 33 şüpheli hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu