Dikkat Kimlik Fotokopisi Deyip Geçmeyin!

Günümüz de neredeyse her iş başvurunda ihtiyaç duyulan kimlik fotokopilerinin, üzerinde ne için verildiği yazılmamış ise dolandırıcılar tarafından istismar edilebileceği kaydedildi.

Dikkat Kimlik Fotokopisi Deyip Geçmeyin!
Dikkat Kimlik Fotokopisi Deyip Geçmeyin! Harun Gürcan

İş başvurusu için gittiğimiz yerler eğer bir devlet dairesi ya da güvenilir bir firma değilse kimlik fotokopinizi verirken dikkat etmeli ve sorgulamalısınız. Ayrıca fotokopiyi çektirdiğiniz yerlerde bulunan tarayıcılarda fotokopinizin bir kopyasının kalabilme olasılığını düşünmeli ve bu durumuna karşı vatandaşların kimlik fotokopilerini kendilerinin çekmesi tavsiyesinde bulundu.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, kimlik fotokopileri konusu ile ilgili vatandaşlara uyarıda bulundu. Çeşitli alanlar da kimlik fotokopisi istendiğine dikkat çeken Gündüz, kimlik fotokopilerinizin kötü amaçlı kişilerin eline geçmesi halinde vatandaşların mağdur olabileceğini ifade etti. Başkan Gündüz, kimlik fotokopisinin istendiği durumlarda vatandaşlara, "Kimlik fotokopilerinin üstüne iki tarafın üzerine gelecek biçimde, ne için verildiğinin yazılması gerekiyor. Yazının T.C. kimlik numarası ve ismi kapatmaması lazım. Kimlik fotokopinizi kendiniz çekin, tarayıcılarda bir kopyası kalabilir" diyerek vatandaşları uyardı ve bu konu hakkında dikkatli olmalarını söyledi.

SORU BASİT, CEVABI PAHALI

Bazı televizyon kanallarında, kolay soruları insanlara yönelterek doğru yanıt vermeleri halinde hediye veya para vaadinde bulunulduğunu hatırlatan Neşet Gündüz vatandaşların böyle dolandırıcılara inanması gerektiğini söyledi ve ekledi:

"Bu sorularda vatandaşların aradaki farkı bulmaları, rakamların toplamının kaç ettiği gibi herkes rahatça verebileceği cevaplar aranıyor. Altta da yurtdışı bağlantılı telefon numaraları veya Türkiye'deki GSM operatörlerinin numarası var. Yazıda görüşmenin dakikasının ne kadar olduğu da yazılıyor. Ancak bunlar jet hızıyla geçiyor ve orada ne yazdığını okuyamıyorsunuz. Bu görüşmelerin dakikası 100 liradan fazla. Arayan kişiyi arka planda bekletip, soygun yapıyorlar."

SAVCILIKTAN İLGİNÇ KARAR!

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin de haberi olmadan başkalarının adına birden fazla cep telefonu hattı satın alındığını ifade etti. Mağdur vatandaşların kendilerine başvuru ettiğinde konuyu yargıya taşıdıklarını aktaran Şahin, "Hangi savcıya gittiysek takipsizlik kararı çıkıyor. Başka birinin adına 20 telefon hattını satın alanı bile araştırmıyorlar" şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu