Merkel'den Erdoğan'ın 'Nazi' Sözlerine Cevap Verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Nazi' benzetmesi ile ilgili olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel açıklama yaptı.

Merkel'den Erdoğan'ın 'Nazi' Sözlerine Cevap Verdi
Merkel'den Erdoğan'ın 'Nazi' Sözlerine Cevap Verdi Celalettin Yünel

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Nazi' benzetmesi ile ilgili olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel açıklama yaptı.


 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerine cevap veren Almanya Başbakanı Angela Merkel, Nazi dönemi benzetmesine gerek olmadığını ve bu bakış açısının yalnızca Nazi dönemi suçlarını önemsizleştireceğini ifade etti.

MERKEL'İN SÖZCÜSÜ'NDE SOĞUK KANLI OLALIM ÇAĞRISI

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Sözcüsü, "Erdoğan'ın Nazi benzetmesini reddediyoruz. İki ülke ilişkileri soğukkanlı yürütülmeli" açıklamasını yapmasının ardından iki ülkenin de sakin ve mantıklı davranması gerektiğini belirterek Türkiye'nin gereksiz eleştirilerden uzak durmasını tavsiye etti.

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI GABRİEL'DEN AÇIKLAMA

Türkiye’nin daha fazla doğuya doğru gitmemesini sağlamanın AB’nin ortak çıkarı olduğunu dile getiren Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ile Bürksel’de gazetecilerin sorularını cevaplayarak, Türk vatandaşlarının büyük bir bölümünün bulunmasından dolayı Almanya'nın Türk partilerinin seçim kampanyalarının yapıldığı bir hedef ülke olduğunu vurguladı.

Gabriel, "NATO ve AB'nin ortak çıkarı Türkiye’nin daha fazla doğuya doğru gitmemesini sağlamaktır. Bu da birlike gerilimin düşürülmesinden yana olmamızın bir sebebidir." diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'da bir çok kez konuşma yaptığını ve etkinliklerde iç politikadaki gerilimlerin Almanya’ya ihraç edilmemesini arzu etti. 

Ayrıca Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, “Türkiye ile AB arasında mantıklı ilişkiler her zaman iyidir." dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Almanya'nın Türk bakanların Almanya'da yapacağı konuşmaları engellemesi hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Almanya'da arkadaşlarımızı konuşturmuyorlar. Varsın konuşturmasınlar. Ey Almanya sizin demokrasiyle uzaktan yakından alakanız yok. Sizin uygulamalarınız geçmişteki Nazi uygulamalarından farklı değil. Bize demokrasi dersi vereceksiniz, gelince orada Türk Bakanı konuşturmayacaksınız. Hollanda da aynı şeyi yaptı, belki diğerleri de gelecek. Fikre, düşünceye saygı bileceksiniz. Bunları uluslararası toplu olarak dile getireceğiz. Dünyaya rezil rüsva edeceğiz. Biz o Nazi dünyasını görmek istemiyoruz. Almanya bunları bırakalı çok olduğu sanıyorduk, yanılmışız" dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu