NASA'da Tek Türk Kadın Bilim İnsanı Kara Delikleri İnceliyor

Türk kadın astrofizikçisi NASA için önemli bir proje başlattı.

NASA'da Tek Türk Kadın Bilim İnsanı Kara Delikleri İnceliyor
NASA'da Tek Türk Kadın Bilim İnsanı Kara Delikleri İnceliyor Hakan Satılmış

Türk astrofizik profesörü, yeni bir güçlü uzay teleskopu oluşturmak için  ABD Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) projesi üzerinde çalışmaya başladı.

NASA'daki tek Türk kadın bilim insanı Profesör Feryal Özel, kara deliği izlemeyi amaçlayan bir uzay teleskopu için halihazırda bir projeyi yönetiyor.

"NASA için büyük bir projeyi yapıyorum. Proje, 2020'lerde çevrimiçi olabilecek bir uzay teleskobu. Bu arada, kara deliği izleyecek olan Event Horizon Telescope projesi bitmek üzeredir. Projeler için hesaplamalar bitti. Bunu Nisan ayında izlemeye başlayacağız. Nisan ayında tüm dünyaya yerleştirilen teleskoplarla 10 gün sürecek bir izleme sürecine başlayacağız. Bu çok heyecan verici bir dönem "dedi.

Harvard Üniversitesi'nde ve Arizona Üniversitesi'nde öğretim yapan Özel, kara delikler konusunda uzmanlaşmış.

"Maddeyi ve hatta ışığı özümleyebilen kara deliklere odaklanıyorum. Bir taraftan, kara deliklerin anlaşılmış ve hipotezlendiği gibi gerçekten olup olmadığını anlamak için hesaplamalar yapıyordum, diğer yandan Etkinlik Ufuk Teleskobu'nun gözlemlerine hazırlanacak ve  Kara deliklerin yakınındaf izik yasalarında herhangi bir değişiklik olup olmadığını anlamaya çalıştım. "dedi. Ben de Arizona ve Harvard Üniversitelerinde kurslar vermeye devam ediyorum "diye ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu