Çavuşoğlu; Kimse Almanya'da Türkler İle Görüşmelerimi Engelleyemez

Almanya'nın referandum görüşmeleri için Türkiye'den Almanya'ya giden bakanlara izin vermemesi büyük kriz yarattı. Çavuşoğlu; kimse bu görüşmeleri engelleyemez dedi.

Çavuşoğlu; Kimse Almanya'da Türkler İle Görüşmelerimi Engelleyemez
Çavuşoğlu; Kimse Almanya'da Türkler İle Görüşmelerimi Engelleyemez Hakan Satılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇavuşoğluvAlmanya'ya yaptığı ziyarette Salı günü yaptığı açıklamada, Alman yetkililerin toplantıyı engelleyemeyeceğini belirterek Kuzey Almanya'nın Hamburg şehrinde Türk toplumu ile buluşacağını söyledi.

Çavuşoğlu, "Demokrasi ve özgürlük çerçevesinde Almanya'da Türklerle bir araya geldim ve bu engellenemez" dedi. Türkiye, tüm ülkelerle iyi ilişkiler kurmaya çalışıyor; Ancak Türkiye'ye karşı düşmanca bir tutum takınılırsa, ülkemizde buna benzer bir pozisyon üstlenecek "dedi.

Çavuşoğlu, Avrupalı ​​politikacıları popülist konuşmaların ve aşırı sağ liderlerin programlarının artan nüfuzu nedeniyle suçladı. Fransa'nın Le Pen, Hollanda 'Wilders], propagandalarına karşı gerekli önlemleri almadıklarını söyleyerek ve Avrupa'nın 1930'la 1940'larda yaşananlara benzer şekilde aşırı sağ siyasete gittiklerini de ekledi.

Türk dışişleri bakanı, "Avrupa'daki aşırı sağ partilerin yükselişi engellenemezse, kıtalar II. Dünya Savaşı öncesi döneme geri dönecek" dedi.

 

Alman yerel makamları, otoparkların yetersizliği ve güvenlik kaygısı gibi bahaneler ile, 16 Nisan referandumunun öncesinde çeşitli Alman şehir ve kasabalarında kampanya yürüten Türk bakanlar ve hükümet yetkililerinin kamusal görünüşlerini iptal ediyor.

Hamburg'daki polis ve yerel yetkililer Çavuşoğlu'nun toplantılarını iki kez iptal ettiler.

Cuma günü, Köln yetkilileri daha önce Cuma günü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından şehrin yakınında Frechen'de bir konuşma için kullanılmak üzere bir salonun açılmasına izin verdi.

Geçtiğimiz Perşembe günü, Alman makamlar Yasağın bahanesi olarak yetersiz toplantı tesisleri ve park yerlerinden dolayı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Batılı Alman Gaggenau kasabasındaki Türklerle buluşmasını yasaklamışlardı.

2017 yılının başından bu yana Almanya, Türk yetkilileri ve siyasi liderleri tarafından defalarca kınanmış olan Alman siyasetinde sert ve daha düşmanca bir tutum benimsedi ve Alman makamlarını kararlarının ikili ilişkiler üzerinde dramatik bir etkiye sahip olabileceği konusunda uyardı. .

Bu yılın başlarında Almanya, Almanya'da hizmet veren Türk imamlarını, hem Ankara hem de Berlin'in bir terörist örgüt olarak gördüğü silahlı bir grup olan PKK'nın düzenlediği casusluk, ev sahipliği olayları ve gösterilerle suçladı ve Başsavcı Angela Merkel "İslamcı terörizm" sözcüğünü kullanırken Türk yetkililerini yabancılaştırdı. "2 Şubat'ta Erdoğan ile bir basın toplantısı düzenledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu