Türkiye, Rus Büyük Elçisi Cinayetini Çözmek İçin Apple'den Yardım İstedi

Türkiye ve Rusya, Rus Büyük Elçinin katilinin iPhone 4S'in kilidinin açılması konusunda Apple'dan yardım istiyor.

Türkiye, Rus Büyük Elçisi Cinayetini Çözmek İçin Apple'den Yardım İstedi
Türkiye, Rus Büyük Elçisi Cinayetini Çözmek İçin Apple'den Yardım İstedi Harun Gürcan

Büyükelçi Andrey Karlov'u vuran katilin iPhone 4S model telefonunun şifresi daha henüz açılmış değil. Bu nedenle her iki ülke de Apple firmasından yardım istedi ancak Apple'ın devreye girip girmeyeceği merak konusu oldu. 

APPLE'DEN YARDIM İSTENDİ

Ülkemizde üzücü olaylar bir türlü son bulmazken 2016 yılının sonlarına doğru hain bir saldırıya daha şahit olduk. Bu hain sonucunda Rus Büyükelçi Andrey Karlov yaşamını kaybetti. Rus Büyükelçi Andrey'u vuran katile  ait cep telefonu kanıt olarak kullanılmıştı. Fakat iPhone 4S'in kilidi  açılamadı. Bu durum karşısında Apple'dan yardım istenebileceği gündeme geldi. Olayın üzerinden 3-4 ay geçmiş olsa da iPhone 4S'in kilidinin açılamadığı ortaya çıktı. Apple'ın İstanbul'daki Türkiye temsilciliğine başsavcılık vasıtasıyla bir yazı gönderildi. Gönderilen yazıda şifrenin çözülmesinin önemli olduğu vurgusu yapıldı.

DAHA ÖNCE FBI'YA YARDIM ETMEDİ

Aynı zaman da verilen bilgilere göre suikastçinin iPhone 4S cep telefonundan Twitter, Facebook ve Gmail hesaplarına giriş yapmış olabileceği ve bu sebeple bu hesaplardan bilgi elde etmek için telefonun şifresinin çözülmesi gerektiği de gönderilen yazıda yer aldı. 
Bu olaydan önce FBI benzer bir durum için Apple'dan yardım talep etmiş fakat olumlu bir yanıt alamamıştı. Kullanıcı gizliliğini ihlal etmemek içi Apple firması FBI'ya yardım etmedi. 

Acaba Apple firması, Türkiye'ye
suikastçinin şifresini çözmek adına yardımcı olacak mı? 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu