Kadavradan Çene Kemiği

Tümür nedeniyle çene kemiğini yitiren 23,4 yaşında ki Neslihan'a Türk doktorlar yardım etti.

Kadavradan Çene Kemiği
Kadavradan Çene Kemiği Harun Gürcan

Bursalı 24 yaşındaki Neslihan Hasret yedi sene önce çene kemiği tümörüne yakalandı. Neslihan'ın geçirdiği ilk ameliyatta çenesindeki tümör başarıyla alındı. Fakat yeniden ortaya çıktı. Yapılan bir kaç ameliyat sebebilye çene kemiğinin 17 cm’lik kısmını yitiren Neslihan Hasret’in çene kemiğinin 8 cm’lik kısmına leğen kemiğinden alınan bir parça 2010 yılında nakledilmişti. Başarılıyla sonuçlanan ameliyat sonrasında enfeksiyon oluşunca kemik tekrar çürüdü. Ameliyatlı bölgesinde ki yaraların henüz kapanmadığını anlatan Hasret, “Yeniden nakil yapılması gerekti hem de bu kez kaval kemiğimden alınıp nakledilecekti. Yani çenemi düzeltmek için bu kez, kaval kemiğimden 17 cm’lik bir kısmı kaybedecektim” dedi.

BU ARTIK SENİN KEMİĞİN

Bütün umutları tükendiği sırada Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın’ın kök hücre ile kemik nakli ile ilgili bir fikrinden bahsettiğini söyleyen Hasret, “Tüm risklere ve hayati tehlikeye ameliyatı olmak istedim. Tam yüzünüzde, durmadan büyüyen bir tümör var. Doğru dürüst yemek yiyemiyorsunuz, konuşmada zorluk çekiyorsunuz, yüzde asimetri yarattığı için insanlar size sürekli soruyor. Böyle bir hayatı kim ister? ” dedi.

NASIL YAPILDI?

Prof. Dr. Ercüment Ovalı 24 yaşındaki Neslihan'a uygulanan işlemler hakkında şu şekilde konuştu; “Yurt dışından hücre nişleri korunmuş bir kemik getirttik. Laboratuvarda artık hücrelerinden temizledik, bu yarı canlı kemiğin bazı yöntemlerle kendini beslemesi için damar yapısı şeklinde kanallar açtık. Bu kanallara yeni hücreler yerleştirdik ve laboratuvarda canlılığını sağladık. İlk defa 17 cm’lik bir kemik canlandırdık. Bu çalışmalarımızdaki başarı kemik kaybına uğrayan birçok insan için umut olacak” dedi.

Nakli başarıyla gerçekleştiren Estetik, Rekonstüriktif ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Veli Karaaltın da, “Yakın geleceğin ‘Plastik ve Rekonstrüktif cerrahisinde’ yeniden yapılandırma ve şiddetli doku kayıplarında doku mühendisliği vazgeçilmez bir tedavi yöntemi olacaktır” dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu