İstanbul’da Büyük Bir Deprem Olacak

Türkiye genelinde meydana gelen depremler İstanbul’da da büyük bir depremin olacağı duyumları alınırken Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, İstanbul depremiyle ilgili olarak ayrıntılı bilgiler verdi.

İstanbul’da Büyük Bir Deprem Olacak
İstanbul’da Büyük Bir Deprem Olacak Celalettin Yünel


Türkiye genelinde meydana gelen depremler İstanbul’da da büyük bir depremin olacağı duyumları alınırken Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener,  İstanbul depremiyle ilgili olarak ayrıntılı bilgiler verdi.

Beklenen İstanbul depremiyle ilgili çarpıcı bir açıklamada bulunan Özener, büyüklüğü 7'nin üzerinde olacak İstanbul depreminde Tsunami yaşanacağını ifade etti.

 Türk-Japon ortak projesi olan MarDİM (Marmara Bölgesi Deprem ve Tsunami Zararlarının Azaltılması Ve Afet Eğitimi) toplantısı öncesi Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, açıklamalarda bulundu.

7 BÜYÜKLÜĞÜNDE İSTANBUL DEPREMİ OLACAK

 İstanbul depremi hakkında açıklamalarda bulunan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, :“Marmara'da daha çok toplamış olduğumuz veriler, depremin lokasyonu ve büyüklüğü ile ilgili bilimsel veriler sağlayacak ama bizim özellikle karar vericilere ve İstanbul çevresi ile Marmara'da yaşan vatandaşlara söyleyeceğimiz en önemli mesaj; İstanbul'da bizi etkileyecek bir depremin olacağı çok açık. Bunun yaklaşık boyutlarını da hep söylüyoruz; 7'nin üzerinde bir deprem olacağı, bazı bilim adamlarına göre 7.2 olacak, 7.5 senaryoları var. Ama 7'nin üzerinde olacağı kesin. Bilemediğimiz tek şey bunun zamanı. Zamanı bilemediğimiz için bununla yaşamaya alışmamız lazım. Bu depremin zamanını maalesef bilemiyoruz. Bilemediğimiz için yapmamız gereken tek şey onunla yaşamayı öğrenmek, ona karşı tedbirler almak. Vatandaşın önünde, kameraların önünde konuşulacak tek şey, buna hazır olmak için elimizden geleni yapmamız ve bununla yaşamaya alışmamız" dedi.

DEPREMDEN SONRA TSUNAMİ OLACAK

İstanbul depreminin ardından tsunamini de oluşacağını belirten Haluk Özener,:

“Tsunami olacaktır tabi. Ama bunlar daha çok Marmara Bölgesi'nde, Marmara Denizi içinde, deniz tabanında oluşabilecek heyelanlardan dolayı meydana gelebilecek tsunamiler. Japonya'da, Endonezya'da, açık denizlerde meydana gelen tsunamilerden bahsediliyor ama şanslıyız ki öyle tsunamiler maalesef bizim gündemimiz dışında" dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu