Banliyöler 2018'de Faaliyete Geçecek

Proje çalışmalarında meydana gelen aksaklıklar üzerine uzun yıllar adeta patika yol halini almış tren hatlarında, bugünlerde çalışmalara hız verildi.

Banliyöler 2018'de Faaliyete Geçecek
Banliyöler 2018'de Faaliyete Geçecek Harun Gürcan

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, projey ile ilgili süreç içinde büyük zorluklar yaşandığı belirtilen projenin bitim tarihi olarak 2018 yılı sonu olarak söylenmişti. Ayrılıkçeşme-Gebze ve Kazlıçeşme-Halkalı arasında toplam 45 kilometrelik banliyö ve tren hatlarının tamamlanmasının ardından Gebze'den Halkalı'ya 105 dakikada, Bakırköy'den Bostancı'ya 37 dakikada seyahat edilebilecek.

Proje çalışmalarında meydana gelen aksaklıklar üzerine uzun yıllar adeta patika yol halini almış tren hatlarında, bugünlerde çalışmalara hız verildi.

İKİ YILDA BİTİRİLECEKTİ

Haydarpaşa-Pendik bağlantı hattı olan ve 29 Mayıs 1969 yılından bu bugüne hizmet veren tren hattı 19 Haziran 2013 tarihinde yapılan son seferin yaptı ve tadilat sebebiyle kullanıma kapatılmıştı. Hizmete vermeye başlayan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesiyle birbirine bağlı olarak çalışması planlanan yenileme çalışmaları sebebiyle, raylar sökülmüş, pek çoğu tarihi eser statüsünde olan istasyonların da yenilenmesine karar verilmişti. Yapım süresinin 24 ay olarak belirlenen yenileme çalışmalarının 2015’in Haziran ayında tamamlanması planlanmıştı.

FİRMAYA EK SÜRE VERİLDİ 

Fakat aradan geçen sürede yapımı üstlenen firma, maliyetlerin çok fazla artış gösterdiği gerekçesiyle 2014 yılının Ekim ayında çalışmaları durdurmuştu. O günden beri bir türlü tamamlanamayan hat için Ulaştırma Bakanlığı tarafından projeyi üstlenen firmaya ek süre verilmişti.

4 YIL SONRA HIZ GÖSTERDİ

İnşaatının başlamasının sonrasında aşağı yukarı 4 yıl geçen ve bu süre içinde rayların sökülmesinin sonrasında uzun yıllar adeta terk edilmiş patika yol gibi bekleyen banliyö tren hattında yapılan çalışmalar bugünlerde hızlandı. Hattın birçok bölümünde ki çalışmalar eşzamanlı olarak yürütülüyor. Şu anda yeni İstasyonların yapım ve rayların döşeneceği zeminin sağlamlaştırma işleri yapılırken bu işlerin tamamlanmasının sonrasında rayların döşenme işlemlerine geçilecek.

BİZANS KALINTILARINA RASTLANILDI

Öbür yandan da istasyonlar yapılan çalışmalar da Maltepe, İdealtepe istikametinde ki tren hattının geçtiği bölümlerde Bizans dönemine ait bazı kalıntılar olduğu tespit edildi. Bu bölümde tam tren hattın ortasında çıkan tarihi eserlerle alakalı çalışmalar İstanbul Arkeoloji Müzesi denetiminde devam etmekte. Müze yönetimi tarafından koruma altına alınan eserlerin hattın güzergahının değişmesine sebep olup olmayacağı gelecek günlerde belli olacağı bilgisi verildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu