Hollanda Başbakanından Kritik Açıklama

Hollanda Başbakanı yaptığı açıklama da "Makul taraf biz olmalıyız" ifadelerini kullandı.

Hollanda Başbakanından Kritik Açıklama
Hollanda Başbakanından Kritik Açıklama Harun Gürcan

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Hollanda hükümetinin Türk bakanı sınır dışı etme kararını destekliyor. Rutte, pazar günü yaptığı açıklamada Türk Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Hollanda'da "istenmeyen” bir ziyaretçi olarak kabul edildi. NOS kamu televizyonuna röportaj veren Başbakan, Kaya'nın Rotterdam'da yapması düşünülen bir miting için gelmemesi yönünde Hollanda'dan yapılan bütün çağrıları dikkate almamasına dair olarak "Dün olanlar netlikle kabul edilemez” ifadesini kullandı. Bakan Kaya'nın neden polis eşliğinde Almanya sınırına getirilerek ülkeden sınır dışı edildiğini açıklayan Hollanda Başbakanı, “Orada bulunması istenmiyordu” diye konuştu.

"ONLAR HOLLANDA VATANDAŞI"

Rutte ilaveten Ankara hükümetinin Türk kökenli Hollanda vatandaşlarına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı muamelesi yapılması hususunu da eleştirdi. "Onlar Hollanda vatandaşı” diyen Başbakan, "Türkiye gibi Hollanda da gururlu bir ülkedir” ifadesini kullandı.
Bakan Kaya'nın, Rotterdam'daki Türk Başkonsolosluğu'na ulaşımının engellenmesi üzerine konsolosluk önünde bini aşkın kişi Türk bayraklarıyla protesto gösterisi düzenledi, cumartesi pazara bağlayan gece geç saatlere kadar devam eden protestolara polis tazyikli suyla müdahalede bulundu. Hollanda medyasında çıkan haberlere göre, olaylarda 12 kişi gözaltına alındı ve bir polis memuru yaralandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu