Kanuna Göre Yurt Dışında Propaganda Yasak

Türk hükümet yetkililerinin referandum hareketlerine izin verilmemesi sebebiyle bazı Avrupa ülkeleriyle kriz derinleşirken, siyasilerin 'yurtdışında propagandayı yasaklayan' Seçim Kanunu'na uymadıkları açıklan.

Kanuna Göre Yurt Dışında Propaganda Yasak
Kanuna Göre Yurt Dışında Propaganda Yasak Harun Gürcan

Almanya ve Hollanda başta olmak suretiyle Avrupa ile yaşanan referandum hereketleriyle ilgili krizi, Türk yasalarına 2008'de konan yurtdışında propaganda yasağını tekrar gündeme getiriyor. Türkiyeli siyasetçilerin, yurtdışında seçim propagandası yapmalarını yasaklayan 9 yıllık düzenleme, tartışma yarattı.
Bugünkü krizin temelleri yurtdışındaki seçmenlerin yaşadıkları yerlerde oy kullanabilmeleri için yapılan yasal düzenlemeyle atıldı. Daha önce yurtdışında yaşayan seçmenler gümrük kapılarında veya Türkiye'ye gelerek oy kullanıyordu. 2008 tarihli yasayla, yaşadıkları yerlerde oy kullanmaları sağlandı. Ancak bu yasayla bugüne kadar hiç tartışılmayan, bir kısıtlama getirildi. Buna göre, Türk siyasetçilerin birçok kapalı ve açık alanlarda, seçim propagandası yapması yasaklandı. Yasada, yurtdışında propaganda yasağı, "Yurtdışında ve yurtdışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında seçim propagandası yapılamaz' biçiminde yer alıyor. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a Almanya'da salon temin edilmemesiyle temelleri atılan kriz boyunca yurtdışı propagandayla  ilgili söz konusu yasak hiç tartışılmadı. Daha sonra kriz Avusturya ve Hollanda ile büyüdü. Krizin hemen öncesinde Yüksek Seçim Kurulu(YSK) sessizce bir karar daha aldı. Yasaya göndermeyle, siyasetçilere yurtdışında propaganda yasağı getirdi. YSK'nın bu kararına rağmen, bakanlar Avrupa'da salon toplantıları yapma kararı alınca, kriz doruk noktasına ulaştı.

KANUNA  UYMADIKLARINI KABUL ETTİLER

AKP'nin YSK temsilcisi Recep Özel, propaganda yasağını kabul ederek, 'YSK kararı, Seçimlerin Temel Hükümleri Kanuna göre düzenlenmiş, mutad bir genelgedir. Ben YSK'daki arkadaşları bu hususta uyardım. Ancak 3 seçimdir, bu kararın alındığını belirterek, yeniden çıkardılar." dedi. Kanun'a propaganda yasağının konma gerekçesini, 'O ülkelerde seçim yapılırken, kamu güvenilirği açısından mahalli makamların izin vermesi gerekiyor. O anlamda konmuştur." diye belirtti. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu