Gazeticelerden Mahkum Arkadaşlarına Mektup

Silivri cezaevinde tutuklu olarak tutulan 12 gazetecinin mektup yazma ve alma haklarının gasp edildiğini iddia eden bir grup gazeteci, bastırdıkları kartları Kadıköy’den postaya verdi. Gazetecilere yönelik programlar protesto edildi.

Gazeticelerden Mahkum Arkadaşlarına Mektup
Gazeticelerden Mahkum Arkadaşlarına Mektup Harun Gürcan

İstanbul’da bir takım gazeteci, hapisteki arkadaşlarına yönelik baskı ve tecrit programını protesto etmek amacıyla bugün Silivri cezaevine mektup gönderme eylemi düzenledi. Hafta içinde sosyal medya üzerinden başlatılan “Gazetecilere Özgürlük” başlıklı kampanyaya ek olarak düzenlenen eyleme, bazı uluslararası örgütler de destekliyor.
Kadıköy postanesi önünde toplanan aşağı yukarı 30-40 kişilik gazeteci grubu, daha önceden bastırdıkları kartları, Silivri cezaevindeki tutuklu gazetecilere gönderdi. Eylem öncesi yapılan basın açıklamasında, “Gazetecilere yönelik en büyük zulümlerden bir tanesi de, hiç şüphesiz Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevi’nde yaşanıyor” denildi. 

Basın açıklaması şunları da ekledi "Bu cezaevinde aylardır tutuklu bulunan gazeteciler tecrit altında. Haklarında iddianameler hazırlanmadan tutuklanarak, bir nevi ‘peşin yatan’ gazetecilerin tamamen keyfi bir uygulama ile mektup almaları ve göndermeleri yasak. Demir parmaklık altında olmaları yetmezmiş gibi, bir de kalemlerine pranga vuruluyor. Fikir ve düşünce özgürlükleri tutsak edilen yazarların, çizerlerin, hukukçuların mektup alma haklarına, mektup yazma haklarına ambargo konuyor.”

GAZETECİLERİN HİÇBİRİ İLE İLGİLİ İDDİANAME HAZIRLANMADI

Silivri cezaevinde, toplam 12 gazeteci şu an tutuklu olarak tutuluyor. Cumhuriyet gazetesinden 10 yönetici ve yazarı, 15 Temmuz’daki darbe girişimine destek sağlamakla suçlanan "Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve PKK’ya destek verdikleri" iddiasıyla  132 gündür burada. Aynı gazetenin muhabiri Ahmet Şık, 71 gün önce Silivri cezaevine konmuştu. Son olarak geçen ayın sonunda Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel, "terör propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek" suçlamalarıyla aşağı yukarı iki hafta önce tutuklanarak, Silivri cezaevine gönderilmişti. Bu gazetecilerin hiçbiri ile ilgili henüz bir iddianame hazırlanmış değil.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu