İyi Uykunun Faydalarını Biliyor Musunuz?

Hürriyet gazetesi köşe yazarlarından Osman Müftüoğlu, kaleme aldığı köşe yazısında gece uykusunun sağlık üzerindeki etkilerini okuyucularıyla paylaştı.

İyi Uykunun Faydalarını Biliyor Musunuz?
İyi Uykunun Faydalarını Biliyor Musunuz? Celalettin Yünel

Hürriyet gazetesi köşe yazarlarından Osman Müftüoğlu, kaleme aldığı köşe yazısında gece uykusunun sağlık üzerindeki etkilerini okuyucularıyla paylaştı.
 

İyi ve kaliteli uyuyamayan biriyseniz, uykunun önemli faydalarından da yeterince yararlanamıyorsunuz demek olduğunu ifade eden Hürriyet gazetesi köşe yazarlarından Osman Müftüoğlu "İyİ bir uykunun sizi sadece dinlendirdiğini zannediyorsanız bu yazıyı lütfen daha bir dikkatli okuyun..." diyerek okuyucularıyla iyi uykunun etkilerini paylaştı.
 

UYKUNUN PEK ÇOK MARİFETİ VAR
 

"Uykunun “dinlendirmek” dışında daha pek çok marifeti var ve eğer siz de “kronik uykusuz”lardan biri iseniz bu marifetlerin çoğundan mahrum kalacağınız kesin.“Peki, nedir o enteresan marifetler hocam?” diyorsanız buyurun…- İyi bir gece uykusu belleğinize ilaç gibi geliyor, güç veriyor. Uyanıkken öğrenilen bilgilerin kayıtlarını güncelliyor, sağlama alıyor.- Uyku adeta bir temizlik işçisi gibi de çalışıyor. Ruhunuzu temizliyor, sizi bir önceki günün/gündüzün/akşamın “duygusal atıklarından, çöplerinden” kurtarıyor.- Temizleme işi sadece “duygusal arınma” ile de sınırlı kalsa neyse. Beyne ulaşabilen kimyasal toksinlerin de çoğunun uyku sürecinde temizlendiği –muhtemelen beyin/omurilik bağlantılarıyla- anlaşılıyor." diyen Hürriyet gazetesi köşe yazarlarından Osman Müftüoğlu yapmış olduğu tespitlerle okuyucularını bilgilendirdi.
 

İşte Hürriyet gazetesi köşe yazarlarından Osman Müftüoğlu'nun o yazısı:
 

- Uyku bozukluğunun sadece “dikkat ve öğrenmeyi” azalttığını da zannetmeyin. Uykusuzluğun bellekle ve ruhsal örgütlenme ile ilgili yapılanma ve işlevlerde de hasara yol açabileceğini gösteren net ve açık kanıtlar var.- Belki de bu nedenle uyku sorunu olanlarda depresyon daha yaygın, kilo sorunu ve obezite daha sık görülen bir problem.- Son bir hatırlatma daha: Uyku çocuklar ve gençler için de en az bizim kadar önemli. Mesela uykusu sorunlu gençlerde uyuşturucu kullanma eğilimi daha fazla. Kaza yapma riski daha yüksek. Dikkat dağınıklığı meselesi daha yaygın. Okul başarısı daha düşük. Saldırganlık eğilimi daha fazla.
 

YAŞLILIKTA HATIRLAMAK İÇİN
 

Uzmanlar, iyi hatıralarınızın sayısı ne kadar çoksa, yaşlılıkta onları hatırlamak için size hizmet edecek beyin hücreleri ve aralarındaki bağlantılarınızın ömrü ve gücünün de o kadar uzun olduğunu söylüyorlar.Kesinlikle haklılar ve şu bilgi de çok mühim:Yirmili yaşların sonlarında bellek gücümüz, hızımız ve kapasitemiz yavaş yavaş azalmaya başlıyor. Bu olumsuz süreç yaş ilerledikçe devam ediyor. Ama burada da “yapacak bir şeylerimiz” hep var. Onlardan biri de biriktirdiğimiz iyi ve güzel anılar. Belleğim güçlü olsun diye sadece omega-3 haplarına, B12 desteklerine, fosfatidil kolin tabletlerine veya ginkgo biloba özlerine güvenenlere duyurulur.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu