Azerbaycan'dan Hollanda'ya Sert Tepki

Hollanda ve Türkiye arasında ortaya çıkan diplomatik krizin yankıları hala devam ediyor. Kardeş ülke Azerbaycan’ın Hollanda karşısındaki tepkisi devam ediyor.

Azerbaycan'dan Hollanda'ya Sert Tepki
Azerbaycan'dan Hollanda'ya Sert Tepki Harun Gürcan

Pazar akşamından bu yana Hollanda ile Türkiye arasında meydana gelen diplomatik gerginlik komşu ülke Azerbaycan’ı da sinirlendirdi. Azerbaycan’daki Yeni Azerbaycan Partisi Milletvekili Melahat İbrahimkızı, “Demokrasi, insan hakları, düşünce ve ifade özgürlüğünden konuşan Avrupa’nın artık maskesinin düştüğünü görüyoruz. Nisan’da yapılacak referandum ile ilgili Ak Parti ve diğer siyasi partilerin Avrupa’da Türklerle düzenleyeceği görüşmeler ile ilgili Avrupa’nın bilhassa bazı ülkelerin, Almanya, Avusturya ve Hollanda’nın tavırlarını gördük. Bu utanç verici bir olay. Uluslararası hukukun ve anlaşmaların çiğnenmesi demektir. Bu yalnızca Türkiye’ye karşı değil, uluslararası hukukun ve insan haklarının ihlaliydi. Gece Hollanda’da gerçekleşen olay hem şok etkisi yarattı, hem sözün bittiği yerdi, diğer yandan ise utanç vericiydi” dedi.

"UTANÇ VERİCİ"

Milletvekili İbrahimkızı, insan haklarından, demokrasiden ve düşünce özgürlüğünden yakınan bir Avrupa ülkesinin bu tür bir şiddete başvurmasının yanlış olduğuna da ifadelerinde yer verdi. Konuyla alakalı olarak detaylı açıklama yapan İbrahimkızı, “Bu olay çok utanç verici. İnsanlar hala bu olaya inanamıyor, şok içerisinde. Bir ülkenin bakanına karşı, Avrupa’nın vatandaşlarına karşı, basın mensuplarına karşı yapılanlar şok etkisi yarattı. Sadece Hollanda, Almanya değil, bütün Avrupa ülkeleri bu suçun sorumlularıdır. Bir kadın bakanın rehin gibi saatlerce arabada tutulması uluslararası hukuka hangi açıdan bakarsanız bakın ne kadar büyük bir suç işlendiği görünüyor. Polislerin düşünce özgürlüğünü kullanan insanların üzerinde atlarla, coplarla gelmesi Avrupa iflası, Avrupa demokrasisinin yok olması demektir” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu