Hollanda Viyana Sözleşmesini İhlal Etti

Türkiye, Hollanda ile yaşadığı diplomatik krizin ardından Hollanda’ya iki nota verdi.

Hollanda Viyana Sözleşmesini İhlal Etti
Hollanda Viyana Sözleşmesini İhlal Etti Harun Gürcan

Dışişleri Bakanlığı’na Hollanda maslahatgüzarının 3.kez çağrıldığı ifade edilirken Hollanda’ya verilen notalarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Hollanda'daki Türk Büyükelçiliği'ne alınmamasının Viyana Sözleşmesi'nin ihlali olduğu ifade edildi. Hollanda polisinin yaptığı barışçıl gösterilerde orantısız müdahalede bulunmasının da nota da ifade edildiği söylendi. Hollanda'dan polis müdahalesinde yaralanan Türk vatandaşları ile ilgili bilgi talep ederken, görevini kötüye kullanandığı iddia Hollanda polisi için yasal adımların atılması için gerekli olanların yapılmasını açıkladı. Dışişleri Baskanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağına iniş izni vermeyen daha sonra daha büyük bir skandal karar ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'yı Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu’na almayan Hollanda'ya Dışişleri Bakanlığı'ndan iki nota verildi.

YAZILI ÖZÜR BEKLENİYOR

Türkiye'nin Hollanda'ya verdiği notada, Türk bakanlara karışı diplomatik nezaket ve uluslararası kurallara uymayan söz konusu davranış ve tepkilerin, güçlü bir biçimde kınandığı ve bu uygulamalar konusu ile ilgili Hollanda makamlarından resmi bir yazılı özür beklendiği Türkiye tarafından açıklandı. Türkiye'nin Hollanda'ya verdiği notada, tazminat hakkının saklı tutulduğu ifade edilerek, Türk bakanlar ve vatandaşlarına yönelik söz konusu ihlallerin araştırılması, ihlallerin meydana gelmesine sebebiyet verenler ile ilgili adli, idari ve cezai yaptırımlar uygulanması ve sonucunun Dışişleri Bakanlığı'na bildirilmesi istendi.

Hollanda hükümeti, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya'nın Türk toplumuyla ve diplomatik temsilcilerle bir araya gelmek amacıyla geçen hafta sonu yapacağı ziyaretlere müsade etmemişti. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, sosyal medya hesabından, "Başka ülkelerin siyasilerinin gelip bizim ülkemizde siyaset yapmasına izin veremeyiz." açıklamasında bulunmuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu