Hollanda Türkiye Krizi Büyüyor

Hollanda Türkiye arasında meydana gelen diplomatik kriz daha da devam edecek gibi duruyor. Hollanda Türkiye'nin özür beklentisine olumsuz yanıt verdi.

Hollanda Türkiye Krizi Büyüyor
Hollanda Türkiye Krizi Büyüyor Harun Gürcan

Hollanda’nın referandum sürecindeki Türkiye’ye karşı tutumu diplomatik krize neden oldu. Hollanda hükümeti, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın "istenmeyen kişi" ilan edilerek sınır dışı edilmesi konusu ile ilgili Türkiye'nin "özür dileyin" çağrısını reddetti. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Türkiye ile stresin yumuşatılmasından yana olduğunu yalnız özür dilemeyeceklerini ifade etti.

SERT ÖNLEMLER ALMAYA HAZIRLAR

Hollanda, Cumartesi günü Türk seçmenlerle buluşmak için Rotterdam'a giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Bakan Kaya'nın inişlerine müsade etmedi. Kaya, iniş izninin iptal edilmesinin sonrasında karayoluyla Hollanda'ya geçti. Ancak Rotterdam'daki Türk Başkonsolosluğu'na gitmek isteyen Kaya'ya Hollanda polisi izin vermedi ve "persona non grata" (istenmeyen kişi) olarak ilan edilen Türk bakan, Almanya'ya sınır dışı edildi. Dışişleri Bakanı Bert Koenders de gündemlerinde Türkiye'den özür dileme seçeneği bulunmadığını vurguladı. Hollandalı bakan, Türkiye ile diyalog arayışının sonuç vermemesi durumunda "sert önlemler almaya hazır olduklarını" ifade etti. 

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU "SINIRI AŞMIŞLAR!"

Çavuşoğlu'nun açıklaması şöyle: "Kendi başkonsolosluğumuza girişimizi engelliyorlar. Bir kadına karşı yapılan utanç verici bir davranıştır. Bunlar ne kullanıyorlar, ne yiyip ne içiyorlar bilmiyorum ama gerçekten sınırı aşmışlar. Burası Viyana sözleşmesine göre, başkonsolosluklar o ülkenin toprağıdır. Benim toprağıma girmesini sen engelliyorsun. Hem de büyükelçilik aracında, maslahatgüzarı da engelliyorlar. Maslahatgüzarımızı ve başkonsoloslarımızı tutukluyorlar. Bunların hangisi kabul edilebilir bir uygulama? Peki bunların hangisi altta kalacak bir uygulama? Biz bunun hesabını sormaz mıyız? Biz bunun hesabını soracağız.Yok efendim yaptım özür diledim yanımda kâr kalsın yok. Özür dilesen de dilemesen de bunun karşılığını soracağız."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu