Sakarya'da Günübirlik Evlere Operasyon

Sakarya Emniyet Müdürlüğü tarafından günübirlik evlere ağır ceza kesildi. 11 mal sahibine, 10'ar bin 383'er lira para cezası verildi.

Sakarya'da Günübirlik Evlere Operasyon
Sakarya'da Günübirlik Evlere Operasyon Harun Gürcan

Türkiye'de son dönemler de İstanbul başta olmak üzere bir çok şehirde kullanımı hızla yaygınlaşan günübirlik kiralanan evler, mal sahiplerine pahalıya patladı. Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler Sakarya'da operasyon başlattı. Daha önceden araştırılan evlere karşı yapılan operasyonda, Serdivan İlçesi'nde apart olarak kullanılan konutlarını Geçici İkamet Yerleri Kimlik Bildirme Sistemi'ne kayıt etmeden günübirlik olarak kiraladıkları anlaşılan 11 mal sahibine Kimlik Bildirme Kanunu'nu ihlal ettikleri sebebiyle 10'arbin 383'er liradan toplam 114 bin 213 lira idari para cezası kesildi.

5 BİN TL CEZA UYGULANIYOR

Son yıllarda kullanımı tartışma yaratan ve farklı amaçlarla kullanıldığı yönünde belirlemeler yapılan apart ve günübirlik kiralanan evlerin kullanımına yönelik, Olağanüstü Hal Kapsamında getirilen düzenleme ile değişiklikler yapılmıştı. Ve buna göre; günübirlik kiralanan evlerin kanun kapsamında kimlik bildiriminde bulunmaları hükme bağlandı. Bu kapsamda, günübirlik evler ile ilgili olarak direkt olarak, saatlik, günlük ya da haftalık gibi süre şartı aranmaksızın kazanç amacı güdülerek kiralama faaliyeti yapılan, sürekli oturma ya da yerleşme amacı taşımayan bütün geçici nitelikteki kısa süreli kiralamaların Geçici İkamet Yerleri ve Kimlik Bildirme Sistemine dahil olarak kimlik biriminde bulunmaları gerekiyor. Bu hükme uymayanlara mülki idare amirlerince 10 bin Türk Lirası, anlık veri göndermeyen ya da gerçeğe aykırı kayıt tutanlara ise 5 bin Türk Lirası idari para cezası uygulanıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu