Zafer Akıncı'nın Yalanı Ortaya Çıktı

TRT’de ekranlarında program yapan Zafer Akıncı’nın aldığı eğitim hakkında verilen yanlış bilgi ortaya çıkınca ortalık karıştı.

Zafer Akıncı'nın Yalanı Ortaya Çıktı
Zafer Akıncı'nın Yalanı Ortaya Çıktı Harun Gürcan

TRT’de eğitim ve psikolojiyle ilgili programlar yapan Zafer Akıncı’nın, psikoloji bölümünden eğitim almadığı ancak fizik eğitim aldığı öğrenildi. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Fizik bölümünden mezunu olan Akıncı için, TRT’nin internet sitesindeki sayfasında “Doktor” denildiği görülüyor. Psikolog Dr. Ozanser Uğurlu, “Bu durum tamamen etik dışı, çünkü Akıncı, bir belgeye sahip değil.” şeklinde açıklama yaptı.

BİMER'E BAŞVURULDU

TRT 1'de hafta içi her gün 'aile problemlerina' dair program yapan Zafer Akıncı'nın, psikoloji eğitimi almadığı ortaya çıktı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Fizik bölümü mezunu Akıncı için, TRT'nin web sitesindeki duyuruda, 'Doktor' bile denildiği görülüyor. 'Gelişim psikoloğu', 'aile danışmanı' ve 'insan kaynakları uzmanı' gibi çoğu 'unvan' kullanan ve TRT'de hâlâ program yapmaya devam Akıncı için, Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) müracaat edildi. Başvuruya yanıt veren BİMER, Akıncı'nın sağlık meslek grubunun bir mensubu olmadığını belirterek, Akıncı ile ilgili idari ve adli prosedürlerin başlatıldığını söyledi. BİMER tarafından gönderilen yazıda, Akıncı'nın izinsiz ve yetkisiz sağlık hizmeti verdiğinin ispati ve belirlenmesinin yapıldığı ifade edildi.

Psikolog Dr. Uğurlu, Akıncı'nın uzun süredir televizyonda olduğunu söyleyerek, "Televizyonlara da ilk kez çıkmıyor. Psikologlar Derneği'nin bir meslek odası gibi yetkisi olmadığı için, bu tip durumlara müdahale edilemiyor. Ama Zafer Bey'in doktor olup olmadığı tartışmasından önce, yapılan çift terapisini ekranlara çıkarmak, etik mi değil mi sorusundan başlamak gerekiyor. Zafer Bey'in, bu konulara ilgisi olabilir, seviyor da olabilir hatta televizyonlarda bunu anlatabilecek becerisi de olabilir. Fakat bu durum tamamen etik dışı, çünkü Akıncı yetkinliğini ispat edebilecek bir belgeye sahip değil" şeklinde ifade etti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu