Referandum Anket Sonuçları

Ünlü araştırma şirketi tarafından yapılan Argetus’un Şubat ve Mart 2017'de yaptığı anketlere göre referandum için ‘Evet’ oylarının diğer aylara göre artış gösterdiği belirtildi. Bu şekilde ‘Evet’ oyunun yüzde 56’lara çıktığı belirtildi.

Referandum Anket Sonuçları
Referandum Anket Sonuçları Harun Gürcan

Ünlü araştırma şirketi Argetus’un Şubat ve Mart 2017 anketlerine göre referandum için ‘Evet’ oylarının diğer aylara göre artış gösterdiği ifade edildi. Bu biçimde ‘Evet’ oyunun yüzde 56’lara çıktığı ifade edildi.

ÜÇ ARAŞTIRMA YAPILDI

Araştırma şirketi Argetus’ın 16 Nisan’daki referandum için yaptığı araştırmaların sonuçlarını belirtti. İlk araştırmaların Şubat ayının ilk 15 gününde 2 bin 560 kişi ile, ikinci araştırmanın Şubat ayının son 15 gününde 3 bin 200 kişiyle yapıldığı belirtilirken üçüncü araştırmanın ise Mart ayında 2 bin 144 kişi ile yapıldığı ifade edildi. Araştırmanın sonuçlarını açıklayan şirkete göre, ‘Hayır’ diyenler zayıflarken ‘Evet’ oyları yükseliyor. Anket sonuçlarını değerlendiren Argetus Danışmanı Erol Erdoğan’a göre ‘Hayır’ diyenlerin anayasal değişikliğe dair argümanları eskidi, buna karşın ‘Evet’ diyenler, değişimi maddeler üzerinden anlatarak seçmeni ikna edici bir dil kullanıyor. Erdoğan, ilk aylarda ‘Hayır’ diyenlerin algı olarak baskın gözüktüğünü yalnız artık şartların ‘Evet’in lehine olduğunu açıkladı.

KARARSIZLARIN ORANI DA AZALDI

Anket üzerinde sorulan “Cumhurbaşkanlığı sistemne geçiş konusu ile ilgiliki yaklaşımınız nasıl?” sorusuna ‘Evet, destek veriyorum’ tercihi, kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 53 ile yüzde 56 aralığında değişim gösteriyor. ‘Hayır, desteklemiyorum’ seçimine yönelik düşünceler ise yüzde 47 ile yüzde 44 arasında değişiyor. ‘Henüz karar vermedim’ ya da ‘Yanıtsız’ veya ‘Sandığa gitmeyeceğim’ biçiminde yanıt veren seçmen kitlesinin oranı, 16 Nisan referandum tarihi yaklaştıkça azaldığı ifade edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu