Yabancılar 'Turkuaz Kart' ile Türk Vatandaşı Olacak

​Türkiye Turkuaz Kart ile nitelikli işgücü ve yabancı şirketleri Türkiye’deki ikamet, seyahat, yatırım, ticari faaliyet, miras taşınır ve taşınmaz iktisabı ile ferağı gibi konularda kolaylık sağlamak için harekete geçti.

 Yabancılar 'Turkuaz Kart' ile Türk Vatandaşı Olacak
 Yabancılar 'Turkuaz Kart' ile Türk Vatandaşı Olacak Celalettin Yünel

Türkiye Turkuaz Kart ile nitelikli işgücü ve yabancı şirketleri  Türkiye’deki ikamet, seyahat, yatırım, ticari faaliyet, miras taşınır ve taşınmaz iktisabı ile ferağı gibi konularda kolaylık sağlamak için harekete geçti.

 

YABANCILARI TÜRKİYE'YE ÇEKECEK

 

Türkiye son zamanlarda yaşanan ekonomik krizlerinin önüne geçmek için yeni hamleler yapmak için düğmeye bastı. Yabancılara Türkiye’de süre olmaksızın çalışma ve ikamet hakkı veren Turkuaz Kart için yeni bir hamle yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının konu ile ilgili Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Kart sahibinin Türkiye’deki ikamet, seyahat, yatırım, ticari faaliyet, miras taşınır ve taşınmaz iktisabı ile ferağı gibi konulara yönelik işlemleri, Türk vatandaşlarına uygulanmakta olan mevzuata göre yürütülecek.

 

TÜRK VATANDAŞLIĞI VERİLECEK

 

Türkiye’de süre olmaksızın çalışma ve ikamet hakkı veren Turkuaz Kart sahibi ve yakını, geçiş süresi kaydının kaldırılması şartıyla Bakanlıkça teklif edilmesi halinde Türk vatandaşlığı elde edecek. Türk vatandaşı olmayı sağlayacak Turkuaz Kart yönetmeliğin amacı Turkuaz Kart’a ilişkin başvuru, değerlendirme ve geçiş süresine, Turkuaz Kart sahibine ve yakınına sağlanan haklara ve bu hakların kullanımına ilişkin usul ve esasları düzenlemek olarak belirlendi.

 

TURKUAZ KART ÖZELLİKLERİ

 

a) Eğitim düzeyi, ücreti, mesleki bilgisi ve deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı ve benzeri nitelikleri itibarıyla yüksek nitelikli işgücü olarak değerlendirilen,
 

b) Yatırım veya ihracat düzeyi, sağlayacağı istihdamın büyüklüğü, bilimsel ve teknolojik gelişmeye yaptığı katkı ve benzeri özellikleri itibarıyla yüksek nitelikli yatırımcı olarak değerlendirilen,
 

c) Bilimsel ve teknolojik gelişmeye katkı sağlayan veya bilim, sanayi ve teknoloji alanlarında uluslararası düzeyde ülke menfaatleri açısından stratejik kabul edilen çalışmalar ve araştırmalar yapan bilim insanı veya araştırmacı,
 

ç) Kültürel, sanatsal veya sportif faaliyetler açısından uluslararası düzeyde başarılı olan,
 

d) Türkiye’nin veya Türk kültürünün uluslararası tanınırlığına veya tanıtımına katkı sağlayan, Türkiye’nin milli menfaatlerine ilişkin hususlarda uluslararası düzeyde faaliyette bulunan, yabancılara verilebilecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu