Avrupa Hayır Rüzgarını Alabora Etti

Hürriyet yazarlarından Abdulkadir Selvi, Avrupa'da yaşanan krizlerin referandum sürecinde hayır rüzgarını alabora ettiğini açıkladı.

Avrupa Hayır Rüzgarını Alabora Etti
Avrupa Hayır Rüzgarını Alabora Etti Celalettin Yünel

Hürriyet yazarlarından Abdulkadir Selvi, Avrupa'da yaşanan krizlerin referandum sürecinde hayır rüzgarını alabora ettiğini açıkladı.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın meydanlara çıkması, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Başbakan" gafı ve son olarak Almanya ve Hollanda'daki miting krizlerinin ardından "Hayır" rüzgârının tersine estiğini dile getiren Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, "Hayır rüzgârı tersine döndü" başlıklı yazısında çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

Referanduma 32 gün kala kamuoyu araştırmalarına ışık tutan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında başlıklı yazısında, Hollanda'da yaşananların seçmen eğilimleri üzerinde etkili olup olmadığı sorusuna cevap verdi. Selvi'nin yayınlanan köşe yazısı şöyle:

 

AVRUPA SANDIĞA GİTME ORANINI YÜKSELTECEK

 

Hollanda'da yaşananlar çok yeni olması nedeniyle evet ve hayır oyları üzerindeki etkisi ölçülmüş değil. Başta Hollanda olmak üzere Avrupa'da yaşananların seçmen davranışları üzerinde iki etkisinin olacağının üzerinde duruluyor.

 

1- Avrupa'da sandığa gitme oranını yükseltecek. Ama bu etki sadece Avrupa'da değil, Türkiye'de de seçimlere katılma oranı üzerinde olumlu etki yapacak.

2- 15 Temmuz'dan sonra milliyetçi duygularda bir yükseliş söz konusuydu. Hollanda'da sergilenen Türkiye düşmanlığı, bu duyguların güçlü bir dalgaya dönüşmesine yol açtı. Evet oylarında Avrupa ile sınırlı kalmayacak ölçüde motivasyon sağlaması bekleniyor. ‘Avrupa Avrupa duy sesimizi' durumu…

 

Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın sınır dışı edilip, vatandaşlarımızın köpekler tarafından yerlerde sürüklenmesi sadece Hollanda'da da değil, Kars'ın Digor ilçesinde dahi etkili oldu.

 

ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİNDEN 3 NEDEN

 

Kamuoyu araştırma şirketi yöneticileri üç neden sıralıyor:

1- Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan'ın meydanlara çıkması.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gafı.

3- Başta Almanya ve Hollanda olmak üzere Avrupa'daki Türkiye düşmanlığı.

Bu değerlendirmeler önemli ama asıl önemli olan seçmen tercihleri ne yönde gelişiyor? Rüzgâr hayır yönünde mi, evet yönünde mi esiyor?

İlk başlarda hayır yönünde esen rüzgârın artık tersine döndüğünü belirtiyor, "Rüzgâr artık evet yönünde esiyor" diyorlar. İbrenin ‘evet'e dönmesinde Hollanda'nın katkısını görmemek için kör olmak lazım. Ama ben kamuoyu şirketleri ile

konuşmayı Hollanda rezaletinden önce yaptım. Sonra sadece güncelledim. Yukarıda üç madde olarak özetlenen nedenlerin bir de alt başlıkları var.

 

HAYIR OYLARI DOYUM NOKTASINA ULAŞTI

 

1- Hayır oyları doyum noktasına ulaştı. AK Parti seçmeni hayır çıktığı takdirde Cumhurbaşkanı ve hükümetin yerinde kalacağı tezinin tuzak olduğunu fark etmeye başladı. Referandum sonuçlarını evet oylarının seyri belirleyecek. Rüzgâr evete döndü.

2- Kararsızların oranı hâlâ önemini koruyor. Kararsızlarda üçte bir oranında azalma gözlenmesine rağmen, hâlâ önemli bir kesimi oluşturuyorlar.

3- MHP'nin iç sorunları referandum sürecini etkilemeye başladı. MHP oylarının ‘evet'e mi, yoksa ‘hayır'a mı doğru gideceği sonuçlar üzerinde etkili olacak.

4- HDP ise ilk başlardaki dağınıklığı atlatıp, toparlanmaya başladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu