Avrupa'da Şok Yasak: Çalışanlara Başörtüsü Yasağı

Avrupa Adalet Divanı; iş verenlerin, çalışanların "gözle görülebilir dini sembol niteliğindeki kıyafetleri" kullanmalarına yasak geleceğini hükmetti. Karara karşı ilk tepki Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'den geldi. Tüfenkci, "Olay İslam'a karşı Haçlı saldırısına dönüşüyor" dedi.

Avrupa'da Şok Yasak: Çalışanlara Başörtüsü Yasağı
Avrupa'da Şok Yasak: Çalışanlara Başörtüsü Yasağı Harun Gürcan

Avrupa Birliği'nin üst mahkemesi Avrupa Adalet Divanı (ECJ), kadınların iş hayatında başörtüsü takıp takmamasına dair verdiği ilk kararda, işverenlerin gözle görülebilir dini semboller giyilmesini yasaklayabileceği kararını verdi. Reuters'ın yaptığı habere göre, Lüksemburg merkezli Avrupa Adalet Divanı, Fransa ve Belçika'da iki kadının başörtülerini çıkarmayı reddetmelerinin sonrasında işten menfaatilmaları üzerine açtıkları dava sonucu ortak karar verdi. Mahkeme tarafından yapılan açıklamada, "Herhangi bir siyasi, felsefi ya da dini sembolün giyilmesini yasaklayan bir iç kural, doğrudan ayrımcılık anlamına gelmez" denildi. Her iki davada da Belçika ve Fransa’daki temyiz mahkemeleri, Avrupa Adalet Divanı'nın, AB içtihatları doğrultusunda konu ile ilgili mütalaa vermesini istemişti.

DİNİ SEMBOL YASAĞI NEDİYLE İŞTEN ÇIKARILDILAR

Mahkemenin daha önceden verdiği bir kararda bulunan bilgilere göre, Belçika'da özel bir şirkette resepsiyon görevlisi olarak çalışan Samira Achbita, işe girdikten üç yıl sonra başörtüsü kullanma kararı alında, şirket yetkilileri "bütün siyasi, felsefi ve dini sembolleri yasaklaması" sebebiyle işten atılmıştı, hemen ardınan Belçika makamlarına dava açmışlardı. Asma Bougnaoui de Fransa'da stajyer olarak çalıştığı bir şirkette daha sonra işe alınmış, bir müşterinin şikayeti üzerine "tarafsızlık ilkesince" başörtüsünü çıkarması istenmişti. Bougnaoui başörtüsünü çıkarmayı kabul etmediği için işten çıkarılmış ve bunun üzerine dava açmıştı. Mahkeme daha önce iş yerinde başörtüsü takılmasına dair bir karar almamıştı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu