Hollanda Seçim Sonuçları Açıklandı

Hollanda'da yapılan 2017 seçimlerinin ilk sonuçları Avrupayı da heyecanlandırdı.

Hollanda Seçim Sonuçları Açıklandı
Hollanda Seçim Sonuçları Açıklandı Harun Gürcan

Türkiye'yi hedef alarak çarıpıcı olaylara sebep olan Hollanda tarihi bir seçimi geride bıraktı. Hollanda'da yapılan seçimin galibi liberal ve merkez sağın temsilcisi olan Başbakan Mark Rutte'nin Halkların Özgürlük ve Demokrasi Partisi, 33 milletvekili çıkardı. Rutte yapılan seçimden en çok oyu almış olsa da da 2012'ye göre 8 milletvekili kaybetmiş durumda. İlk yaptığı açıklamalarında "Hollandalılar bu akşam yanlış bir tür popülizme hayır dediler" diyen Rutte, hükümet kurmak için en az üç parti ile koalisyon kurmak zorunda kalacak.

"HENÜZ BENİM SONUCUMU GÖRMEDİ"

ABD'de Donald Trump'ın başa gelmesiyle beraber sesini duyuran aşırı sağcı Geert Wilders'in Özgürlük Partisi (PVV) ise, 20 sandalyeye ulaşabildi. Wilders, 2012'deki seçim sonuçlarına göre beş milletvekili daha fazla kazanmış olsa da hayal kırıklığına uğradı. Zira, seçimden önce yapılan anketlerde bir ara 25 sandalyeye ulaşmıştı. Göçmen karşıtı ve İslam düşmanı Wilders, ilk yaptığı değerlendirmeleri Twitter üzerinden yapan Wilders "Seçmenlerime teşekkür ediyorum. Sandalyeler kazandık. İlk zafer. Başbakan Rutte henüz benim sonumu görmedi" dedi. 

Geert Wilders, ilerleyen saatlerde yaptığı açıklamada seçimde galip tarafın Rutte olduğunu kabul etti ve koalisyon görüşmelerine hazır olduğunu söyleyen PVV lideri, "Onun yerinde olmak ve seçimin kazananı olmak isterdim" ifadesini kullandı, Rutte'den gelen eleştirilere ise "Biz yarı-Nazi değiliz" ifadelerini kullandı. CNN International, seçim sonuçlarını 'Popülizm darbe aldı' manşetiyle okuyucularıyla paylaştı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu