CHP 18 Maddelik Anayasayı Henüz Okumadı

Başbakan Binali Yıldırım referandum öncesi mitinglerinde hedef olarak Kemal Kılıçdaroğlu'nu alıyor.

CHP 18 Maddelik Anayasayı Henüz Okumadı
CHP 18 Maddelik Anayasayı Henüz Okumadı Harun Gürcan

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, iyice yaklaşan 16 Nisan referandum seçimleri hakkında Karabük ziyaretinde bulundu. Karabük’te halka hitap eden Başbakan Yıldırım, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yüklendi. Binali Yıldırım, Cumhuriyet Halk Partisi’nin yeni anayasa hakkında 18 maddelik değşikliği okumadığını ve bu suretle halka yanlış bilgiler verdiğini öne sürdü.

"HEPSİ YALAN"

Başbakan Yıldırım, açıklamalarında mevcut sisteme bakıldığı zaman HSYK’ya üye atanamadığını belirterek, milletin seçtiği meclis başkanlarının savcıların ile ilgili kararın verileceği kurura üye atanamadığını ifade etti. Sadece hükümetin kurulması ile seçime gidildiğini belirten Yıldırım “Ne oldu millet gümbür gümbür yeniden iktidarı AK Parti’ye teslim etti. Sağ olun var olun. Bu gün TBMM, cumhurbaşkanı bir suç işlese yargılayamaz. Mümkün değil. E hani nerede? 'Meclisi yok ediyoruz. Meclisi zayıflatıyoruz. İşlevsiz hale getiriyoruz.' Görüyorsunuz hepsi yalan. Bunlar milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyorlar.” dedi.

Konuşmalarına şu şekilde devam eden Yılıdırım, Almanya, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nin ve İngiltere’nin yargı sistemine değinerek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yargının siyasileştirilmekten ayrıldığını açıkladı. Yıldırım konuşmasına “Yargı tam bağımsız oluyor. Yeni anayasa değişikliğiyle sizin belirlediğiniz vekiller mecliste hakimler, savcılar kuruluna 7 üye atıyor. Böylece mevcut sistemde rekabete dönük seçim de ortadan kaldırılmış oluyor. Yargı siyasileştirilmekten kurtarılıyor. Milletin iradesi öncelik kazanıyor. Bakın Almanya’da, Avusturya’da, Çek Cumhuriyeti’nde böyle bir sistem yok. İngiltere’de kraliçe yargıçların tamamını atıyor. Biz dersimize iyi çalıştık.” biçiminde ifadeler kullanarak devam etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu