Binali Yıldırım Avrupa Hakkında Konuştu

Başbakan Yıldırım, Avrupa’daki güvenilirliğin büyük bir kısmının Türkiye sayesinde sağlandığını belirterek, bu durumun farkında olunulmaması durumunda faturasının ağır olacağının altını çizdi.

Binali Yıldırım Avrupa Hakkında Konuştu
Binali Yıldırım Avrupa Hakkında Konuştu Harun Gürcan

Başbakan Binali Yıldırım Avrupa Birliği ile yapılan mülteci anlaşmasında Türkiye’nin kendi üzerine düşen görevleri başarılı bir şekilde yaptığını belirten Yıldırım, Avrupa’nın Türkiye ile olan ilişkilerini yeniden gözden geçirmesi  gerektiğini ifade etti. Avrupa bölgesindeki istikrarsızlıktan kaynaklı bölgedeki güvenilirğin büyük bir kısmının Türkiye tarafından sağlandığını belirten Yıldırım “Türkiye'nin fedakarlığının Avrupa farkına varmazsa bunun onlara bir faturası olur. Bu bir tehdit değildir. Ama Türkiye'nin belirli konularda kapasitesi sınırlıdır. Bu kapasiteyi fazla zorladığınızda, sonuçları da doğacaktır” dedi.

ANLAŞMAYA UYULMUYOR

Avrupa Birliği için mültecilere destek olunması amacıyla imzalanan anlaşmaya uyulmadığını söyleyen Yıldırım “18 Mart'ta bir anlaşma yaptık, üzerinden 1 sene geçti. Türkiye tarafının yapması gereken işlere bakıyor: Ege Denizi'nden Yunanistan'a geçen mülteci akınını durdurdun. Durdurmuşuz. Geri Kabul Anlaşması'nı imzalamışız. Onların da AB'de mültecilere 3+3 milyar Euro. İlk 3 milyarı 2018'in sonuna kadar, diğer 3 milyarı da sonraki 3 sene içerisinde verilmesi gerekiyor. Burada ağır gidiliyor. Planlananın daha yarısında bile değiliz. 1 yıl doldu, daha 1 milyar Euro alabilmiş değiliz.” dedi.

Başbakan Yıldırım, 30 Haziran’dan sonra vize şartının kaldırılacağını; ancak buna da uyulmadığın belirterek, bunlar yerine getirilmediği halde Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye Geri Kabul Anlaşması’nı uygulayın demesinin hiçbir anlamı olmadığını da konuşmasına ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu