Türkiye Rusya İlişkileri Tamamen Normale Döndü

Rusya Devlet başkanı Putin, Türkiye Suriye'de ki ateşkeste etkin rol almasını övgüyle bahsetti.

Türkiye Rusya İlişkileri Tamamen Normale Döndü
Türkiye Rusya İlişkileri Tamamen Normale Döndü Hakan Satılmış

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Perşembe günü yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilişkilerin "normal" bir şekilde "güvenle" geri döndüğünü söyledi.
Kremlin, yaptığı açıklamada "Türkiye ile ilişkilerimiz her iki ülkenin de yararına olmak üzere istikrarlı bir şekilde normale dönüyor" dedi.
Putin'in sözleri, Ankara Büyükelçisi Hüseyin Dirioz da dahil olmak üzere 18 yabancı elçiden, Grand Kremlin Sarayı'nda bir törenle geldi.
Putin, Türk meslektaşı Recep Tayyip Erdoğan ile 10 Mart'ta Moskova'da enerji projeleri ve Suriye'de terörle mücadele konularında "çok üretken" bir toplantı yaptıklarını söyledi.

TÜRKİYE SURİYE'DE Kİ BARIŞTA ETKİN


"Rusya ve Türkiye'nin enerjik çabaları Suriye hükümet güçleri ile silahlı muhalefet arasında bir ateşkes yaratmada çok etkili oldu.
Putin, Kazakistan'ın başkentindeki müzakerelere atıfta bulunarak "Türkiye'nin bu konudaki rolünü biliyoruz ve bunu değerlendireceğiz, bu da Astana'daki Suriye konulu barış görüşmelerini organize etmeyi mümkün kıldı." Dedi.
30 Aralık tarihinde yürürlüğe giren ateşkese odaklanan Astana görüşmeleri, muhalefeti destekleyen Türkiye ile Beşar Esad rejimini destekleyen Rusya ve İran'ın aracıları tarafından sağlanıyor.
30 Aralık ateşkesinden sonra Astana görüşmelerinin ilk turu 23 ve 24 Ocakta yapıldı. Türkiye, Rusya ve İran, Suriye'deki ateşkesle tam uyum sağlamak ve izlemek için üçlü bir mekanizma kurdu.
İkinci tur, 15 Şubat ve 16 Şubatta yapıldı, üçüncü tur Çarşamba günü sona erdi.
Putin ve Erdoğan geçen Cuma altıncı Üst Düzey İşbirliği Konseyi için Moskova'da bir araya geldiklerinde, Rusya-Türkiye ilişkileri yeni bir aşamaya girdi. Erdoğan, geçen yaz biten Ankara ile Moskova arasındaki normalleşme sürecinin sona erdiğini söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu