Avrupa Parlamentosu Türkiye'ye Temennide Bulundu

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani yapılan toplantı da Türkiye hakkında referandum sonrasında makulleşmesini beklediğini ifade etti.

Avrupa Parlamentosu Türkiye'ye Temennide Bulundu
Avrupa Parlamentosu Türkiye'ye Temennide Bulundu Harun Gürcan

Roma Anlaşması'nın 60'ıncı yılı sebebiyle İtalya parlamentosundaki bir toplantıya katılmak için Roma'ya gelen Antonio Tajani, RAI 1 kanalında “Uno Mattina” programında açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE TEMEL MUHATTAPLARIMIZDAN BİRİ

Türkiye ve Hollanda ikilisi arasında meydana gelen gerilime de değinen Tajani, “Türkiye, bizim temel muhataplarımızdan biri ve AB'nin bir parçası olmaya aday olmuş bir ülke. Ancak son yıllarda, insan hakları, basın özgürlüğü gibi konularda bizim savunduğumuz temel bazı değerlerin aksine giden bir yol izliyor. Bir gazetecinin hoşa gitmeyen şeyler yazdığı için tutuklanması bizim aklımızın almadığı, kabul edilemez şeyler” dedi.

Tajani, referandum kampanyasının devam ettiği ve “parlak olmayan” bir durum içerisinde olan Türkiye'de artık bir sakinlik arayışına girilmesinin gerektiğini de ekleyerek, “Orada birçok söylem, Erdoğan'ın içeride bütünlük sağlaması ve destek arayışı için gerekiyor. Ben, referandumdan sonra Türkiye'nin yeniden makul hale dönmesini ve Avrupa'yla yapıcı bir ilişki içine girmesini diliyorum” ifadesini kullandı.

“Türkiye, AB'ye üyelik yolunda ilerlemeyi isterse -tabii ki Kopenhag Kriterleri'ne uymak koşuluyla- izleyeceği yol belli. Ancak şimdi doğru yönde ilerlemiyor” diye sözlerine devam eden  İtalyan politikacı, şu ifadeleri kullandı: "Gerek (Jean- Claude) Juncker, gerek (Donald) Tusk ve gerekse de ben, Hollanda gibi demokratik bir Avrupa ülkesini rencide etmenin, tüm Avrupa vatandaşlarını rencide etmek anlamına geldiğinin altını çizdik. Hollanda gibi bir ülkeyi Nazi olmakla itham edemezsiniz, çünkü onlar da Nazizm'den ağır yara aldı. Bunlar kabul edilemez ifadeler.” dedi ve Türkiye'ye sakin ve pragmatik olmaları konusunda temennilerde bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu