Çanakkale 1915 Köprüsü İçin 12 Banka Kesenin Ağzını Açtı

Çanakkale 1915 köprüsü için 12 banka finansman için talip. Çanakkale 1915 köprüsü geçiş ücreti için ip uçları verildi. Çanakkale 1915 köprüsü bitiş tarihi belli oldu.

Çanakkale 1915 Köprüsü İçin 12 Banka Kesenin Ağzını Açtı
Çanakkale 1915 Köprüsü İçin 12 Banka Kesenin Ağzını Açtı Hakan Satılmış

Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz'dan bu yana yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye'nin geleceğine güvenini gösteren bir hareketle bankalar, ülkenin mega altyapı projeleri için finansman kaynakları sağlamaya çalışıyor. Ayrıca, 12 banka, Asya ve Avrupa'yı dördüncü kez bağlayacak olan Çanakkale 1915 Köprüsünün finansmanı için 10.35 milyar TL'lik (2.80 milyar dolar) bir yatırım yaptı. 

Yarışta Beş Türk Bankası

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, dünyanın önemli finans kurumlarının köprünün yapımını finanse etme istekliliklerini belirtmeleri büyük önem taşıdığını söyledi. İş Bankası, QNB Finansbank, Garanti Bankası, DenizBank, Yapı ve Kredi Bankası, K-Sure (Kore Ticaret Sigorta Şirketi), K-Exim (Kore İhracat-İthalat Bankası), EBRD, ICBC , KEB Hana Bankası, Shinhan Bank ve Woori Bank, Türkiye dahil toplam 12 banka Banka projeyi finanse etmek için yarışıyorlar. Yerli ve yabancı bankaların bu ilgisi "Türkiye'nin geleceği için bir güven yarışı" olarak algılanıyor.

'Kanal İstanbul'a Katılmak İstiyoruz'

Ayrıca, Güney Kore Kara, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Kang Ho-in, diğer ülkelerde Türkiye ile işbirliği yapmak istediklerini söyledi. Köprüye giren bir başka Güney Koreli şirket olan SK E & C'nin başkanı Jason Jaehyun Ahn, "Ortaklarımız bu gibi projeleri tüm dünyada yapabilir" dedi. Ayrıca, Çanakkale Köprüsü'nün inşasında yer alan bir diğer Güney Koreli şirket olan Daelim Industrial'ın kıdemli başkan yardımcısı Yoon Tae Seob, Kanal İstanbul'un mega projesine katılmak istediklerini söyledi. Ayrıca, Limak Grubu Şirketleri'nin bir kolu olan Limak Yatırım'ın Başkanı Ebru Özdemir, Hedeflerinin 2023 öncesinde köprüyü tamamlamak olduğunu söyledi. Yapı Merkezi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, köprünün mühendislik harikası olacağını söyledi. .

60 Dakikalık Mesafe 3 Dakikaya Düşecek 

Malkara-Çanakkale otoyolu da dahil olmak üzere köprü inşası için sözleşme, Bakan Arslan ve Kang'ın katılımıyla bir törenle imzalandı. Bakan Arslan, kazanan konsorsiyumun beş buçuk yıllık inşaat dönemi de dahil olmak üzere 16 yıl taahhüt ettiği göz önüne alındığında, sözleşme şartlarının çok iddialı olduğunu kaydetti. 16 yıl sonra köprünün çalışma hakları Karayolları Genel Müdürlüğüne devredilecek. Arsland, feribotu beklemek için harcanan süre dahil olmak üzere, Anadolu yakasına bir saatlik bir süre geçmesi gerektiğini vurgulayarak, köprünün faaliyete geçmesiyle bu süre üç ila dört dakika alacağını söyledi. Köprü, dünyanın en uzun asma köprüsü olacak ve bir yap-işlet-devret modeli ile inşa edilecek. Köprünün 2023 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor ve katma değer vergisi (KDV) hariç, ücretlerin yaklaşık 15 avro olması öngörülüyor.

Çanakkale 1915 Köprüsü Tanıtım Videosu

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu