Kozmetik Ürünlerde Kanser Riski

Sağlığa zararlı olduğu tespit edilen kozmetik ürünler internet üzerinden satılmaya devam ediyor.

Kozmetik Ürünlerde Kanser Riski
Kozmetik Ürünlerde Kanser Riski Harun Gürcan

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun(TITCK) denetim altına aldığı kozmetik malzemelerinin yüzde 80’ini belkide daha fazlasını olması gerekenin dışında ve ya güvensiz olduğunu tespit etti. Sağlık Bakanlığı, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek özelliklere sahip olan kozmetik ürünleri satışa sürenlere 237 bin 696 TL ceza uyguladı. Aynı zaman da tespit ettiği ürünlerin hepsinin imha edilmesini sağladı. Fakat henüz kimler tarafından satıldığı tespit edilemeyen ürünler hala internette satılmaya devam ediyor.

KANSER RİSKİ ÇOK YÜKSEK

Bakanlığın yaptığı kontrollerden geçemeyen kozmetik ürünlerin 199’unun teknik düzenlemeye aykırı ürün olduğu, 211’inin ise laboratuvar testleri sonrası insan sağlığına zararlı olduğunu açıklandı. Geçtiğimiz üç ayda yapılan denetimlerde bakanlık denetlemeyi geçemeyen firmalara 237 bin 696 TL ceza kesmesine rağmen hala ürünler internet üzerinde satışa devam ediyor.

Güzel ve farklı gözükmek için kullanılan bu ürünler kanser başta olmak üzere birçok hastalığın tetikleyicisi olabiliyor. Merdiven altı atölyelerde, uygunsuz koşullarda, yüksek veya mevzuata aykırı hammadde kullanılarak üretimi yapılan bu ürünlerin bazılar Türkiye’de üretilirken bir kısmıda UzakdoğuOrtadoğu ve farklı Avrupa ülkelerinden ithal olarak ülkemize giriyor. Uzmanlar ise bu ürünleri kullananları çok ciddi deri hastalıkları, zehirlenme ve kansere yol açabilecek bu ürünlere karşı uyarıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu