Kızılaydan Aldığı Kandan HIV Kaptı

Bebekken aldığı kan dolayı HIV kapan Y.O'nun hikayesi diğer hastaların durumuna da gündeme taşıdı.

Kızılaydan Aldığı Kandan HIV  Kaptı
Kızılaydan Aldığı Kandan HIV  Kaptı Harun Gürcan

Daha minik bir bebekken Kızılay’dan aldığın kandan HIV bulaşan Y.O.’nun üzücü hikâyesi dün Türkiye’de gündemi oldukça meşgul etti. Kızılay’dan nakledilen kan nedeniyle daha doğar doğmaz HIV hastalığına kapılan 21 yaşındaki Y.O., başından geçenleri şu cümlelerle anlatmıttı: “Bu benim suçum değildi, ama bütün acıyı ben çektim. Bir arkadaşım bile olmadı. Herkes benden kaçtı. Dışlandığım bir ülkede kalmak istemiyorum.” Y. O., haber yayımlandıktan sonra duygularını “Dün hayatımda yaşadığım en mutlu gündü. Hep susuyordum. Kendimi anlattım. Birilerinin artık bana manevi olarak da destek olacağına, yurtdışına gitmemi destekleyeceğine inanıyorum” dedi.

"ONUN DURUMUNDA KİMSE YOK"

Y.O.’nun tedavisine devam ettiği Ege Üniversitesi HIV/AIDS Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin Müdürü Prof. Dr. Deniz Gökengin ise Y.O. ile benzer durumda ki kimse olmadığını belirterek şunları söyledi, “Y. için tıbbi anlamda tüm imkânlar sağlandı, sağlanıyor. Bizim diğer hastalarımız öyle değil. Birbirleriyle paylaşabiliyorlar. Ancak Y. genç, daha naif ve onun durumunda benzer kimse yok. Yurdışına gitme isteğini anlayabiliyorum. Yurtdışında kabullenilmeleri daha kolay çünkü daha yaygın. Türkiye’de 20 yıl öncesine göre olumlu yönde düzelmeler oldu ancak halen damgalamalar, ayrımcılıklar var. Aramızda HIV pozitifliler daha çok oldukça o fikre alışılacak. Türkiye’nin her yerinden gelen hastalara tıbbi hizmet veriyoruz. Talep olduğunda sosyal hizmet de veriyoruz. Bizimle benzer Hacettepe Üniversitesi’nde çalışma yapan merkez bulunuyor. Akran Danışma Merkezi’nde Akran Danışmanlığı eğitimi verilecek. Ailelerden de talep eden olursa onlara da destek veriyoruz.”

"PSİKOLOJİMİZ BOZULDU"

Y.O.’nun annesi Neşe O. da 21 yılda çok fazla yıkrandıklarını ifade ederken ailece psikolojik sıkıntılar yaşadıklarını söyledi: “Oğlumla benzer şekilde virüsü kapanlar olduğunu duymuştum ama onlar ne yaptı, ne yapıyor hiç bilmiyorum. Aileler birbirleriyle bile iletişime girmeyecek kadar kimliklerini gizliyor. Oğlum burada üniversite okuyamadı ama belki yurtdışında bir meslek kazanması için eğitim alması sağlanabilir. Kızılay tazminatın dışında eğitim bursu bağlamıştı ama şu an o da kesildi. Yıllardır arayan soran yok. Sadece tazminat verildi ama onun dışında ailece yalnız bırakıldık. Yurtdışında eğitim ve rehabilitasyon hakkı sağlanabilir.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu