Türk Hava Yolları THY Ücretsiz Wi-Fi Vererek Gelen Yasağa Bertaraf Edecek

Türk Hava Yolları THY ABD'nin yasaklı listesine girmesinin ardından uçaklarda ücretsiz wi-fi servisini başlatacağını duyurdu.

Türk Hava Yolları THY Ücretsiz Wi-Fi Vererek Gelen Yasağa Bertaraf Edecek
Türk Hava Yolları THY Ücretsiz Wi-Fi Vererek Gelen Yasağa Bertaraf Edecek Hakan Satılmış

THY, 24 Martta yaptığı açıklamada, şirketlerin özel depolama ve taşıma hizmetlerini sunma planlarını duyuran yolcuların kabinde büyük elektronik cihazlar bulundurmalarına engel olan bir ABD ve İngiltere yasağından kaynaklanacak potansiyel kayıplardan kaçınmak için bir takım adımlar atmaya hazırlanıyor. .

Şirket ayrıca, uçuşlar sırasında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunmak için çalışmalarını hızlandırdı.

"Yolcularımız uçağa binerken, elektronik cihazları yetkili personel tarafından alınacak ve bir köpük kutuya sarıldıktan sonra özel bagaja alınacaktır. Türk Hava Yolları CEO'su Bilal Ekşi, Anadolu Ajansına verdiği demeçte, yolcularımızın cihazlarının zarar görmemesi için cihazları garanti altına alıyoruz "dedi.

Türk Hava Yolları, 24 Mart günü yaptığı açıklamada, nisan ayında başlayan uçuşlarda kesintisiz internet bağlantısı olacağını söyledi.

Anadolu Ajansı'nın bildirdiğine göre, "eXPhone" adı verilen yeni bir uygulama ile Boeing 777 ve Airbus 330 uçaklarındaki yolcular e-postaları kontrol edebilecek, sosyal medya hesaplarına girebilecek, kısa mesaj gönderebilecek ve alabilecekler.
 
Wireless uçak kalkışından sonra erişilebilir olacak.

İlgili servis operatörlerinin dolaşım tarifelerine göre "eXPhone" kullanımı için yolcuların ücreti alınır.

Fakat, Reuters 24 Mart bildirdiğine göre, şirket yasaklardan sonra kabinlerde ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunmak için çalışmalarını hızlandırdı.

Ekşi; "Bu önlemleri de göz önüne alabiliriz, ancak birçok kişi kişisel verilerini veri güvenliği kaygılarından dolayı diğer elektronik cihazlarda paylaşmak istemediğinden kalıcı bir çözüm getirmiyor" diye ekledi.

Reuters'e göre, Türk Hava Yolları 2016 yılında 1.45 milyon yolcu ve Birleşik Krallık'a 834.359 yolcu taşıdı.

Bu yılın ilk iki ayında THY, ABD'ye 156.542, İngiltere'ye 104.627 yolcu getirdi.

Birkaç Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkesinden uçuşlar yapan cep telefonundan daha büyük cihazlar yasaklayan ABD ve İngiltere'nin kararları, yıllar sonra uluslararası bir merkez olma konumunda olan İstanbul'u zora sokabilir.


Türk Hava Yolları'nın dahil edilmesi,  'şok edici'

Ekşi,

"Güvenlik nedenlerinin dile getirildiği ancak temel nedenlerin ticari olduğu bu kararları kabul ediyorum" diye ekledi.

Yetkili, İstanbul Atatürk Havalimanı'nın dahil edilmesinin büyük bir sürpriz olduğunu söyledi.

"Yetkili bir güvenlik hizmetleri şirketi burada görev yapıyor. Şirket personeli havayolu personeli ve yolcular tarafından taşınan tüm malları aramaktadır. Buna rağmen ve tüm diğer güvenlik önlemleri karşısında, Atatürk Havalimanı'nın yasak listesinde olduğunu gördüğümüzde şok olduk. Bu kararı yakında değiştireceğine inanıyoruz "diye ekledi Ekşi.

TAV CEO'su Sani Şener 24 Mart'ta yaptığı açıklamada ABD ve Birleşik Devletlerin kararlarının büyük ölçüde ticari olduğunu söyledi.

 Bursa ilinde düzenlenen bir toplantıda "Bu yasağı iptal edeceğiz, inanıyoruz" dedi.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan 24 Mart'ta yaptığı açıklamada; Türkiye, yasağın koşullarını hafifletme konusunda uluslararası havacılık otoriteleri ile görüşüyor, 

"Bu kararı geri çevirmeye ikna etmek için, gerektiğinde ilave teknik önlemler almak için çabalamaktayız" dedi. Ankara, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatına (ICAO) yasağı kaldıracağını da sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu