Cumhurbaşkanlığı Sistemi İçin "Evet" "Hayır" Oylaması Avrupa'da Başlıyor

Yurt dışındaki Türk vatandaşları referandumda oy kullanmaya başlayacak

Cumhurbaşkanlığı Sistemi İçin
Cumhurbaşkanlığı Sistemi İçin Hakan Satılmış

Altı Avrupa ülkesinde yaşayan Türk vatandaşları, anayasa değişiklikleri referandumunda Pazartesi günü itibariyle oy kullanabilecekler.
Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, İsviçre ve Danimarka'da yapılan oylama 9 Nisan'a kadar sürecektir.
İki hafta boyunca, Berlin, Düsseldorf, Essen, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Karlsruhe, Köln, Mainz, Münih, Nürnberg ve Stuttgart'da sandık kutuları bulunacak.
Almanya'da yaklaşık 3 milyon Türk göçmen yaşıyor ve yaklaşık yarısı cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçiş için önerilen anayasa değişikliği referandumunda oy kullanmaya uygun.

Ayrıca Avusturya, Viyana, Salzburg ve Bregenz, Belçika'nın Brüksel ve Antwerp kentlerinde ve Paris, Lyon, Marsilya, Nantes, Strazburg ve Fransa'daki Bordeaux şehirlerinde vatandaşlar oy kullanacak.
İsviçre'de oylar Zürih, Cenevre ve Bern'de ve Danimarka'da Kopenhag büyükelçiliğinde yapılacak.

Japonya, Çin ve Güney Afrika'daki vatandaşlar, yalnızca bir gün için  9 Nisan'da oy kullanabilecek.
ABD'de, 1 Nisan'da, 6 Nisan'da İngiltere'de, 5 Nisan'da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) ve Hollanda'da, 7 Nisan'da İtalya ve Suudi Arabistan'da ve Yunanistan'da 8 Nisan'da Rusya'da yapılacak olan oylama süreci başlayacak.

Gümrük kapılarında, oylamaya Pazartesi günü başlanacak ve 16 Nisan'a kadar sürecek.
Aşağıdaki sandık sınırlarında Türkiye sandıklarına yerleştirilen sandıklar: Sarp, Kapıkule, Ipsala, Hamzabeyli, Dilucu ve Dereköy; Sakirpaşa, Esenboğa, Antalya, Cardak, Eskişehir, Elazığ, Gaziantep, Hatay, İstanbul Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Erkilet, Konya, Dalaman, Bodrum-Milas, Samsun, Trabzon ve Zonguldak; Kuşadası, Ayvalık, Derince, Mersin, Taşucu, Marmaris ve Samsun liman kapılarında.


Türkiye'de oy kullanma hakkına sahip 55,3 milyon insan oylarını 16 Nisan'da yayınlayacak.
Anayasa değişiklikleri, Ağustos 2014'te  Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesinden bu yana tartışıldı. 18 maddenin yer aldığı yasa, öneriyi referanduma sunmak için gerekenden  339 oyla, Ocak ayında parlamento tarafından kabul edildi.

Yeni Anayasa 

Reformlar, geniş çaplı yürütme yetkilerini cumhurbaşkanına verecek ve başbakanlık görevi kaldırılacaktır. Cumhurbaşkanının bir siyasi partiyle ilişkilerini sürdürmesine de izin verilecek.
Diğer değişiklikler, parlamento adaylarının asgari yaşının 18'e düştüğü ve milletvekillerinin sayısı 600'e yükseldi. Beş yıllık dönem için eş zamanlı parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri, yeni anayasa uyarınca Kasım 2019'da yapılacaktı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu