Türkiye Afrikalıları Destekliyor

Etipyo büyükelçisi Ayalew Gobezie, "Türkiye, Erdoğan Etiyopya ve Afrika ülkelerini destekliyor." dedi.

Türkiye Afrikalıları Destekliyor
Türkiye Afrikalıları Destekliyor Hakan Satılmış

Etiyopya'nın Türkiye büyükelçisi, Türk hükümetinin "Afrika'yı istismar etmediği gibi Afrika halkını da desteklediğini" söyledi.

Ayalew Gobezie, Ankara'da yapılan özel bir röportajda, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a Etiyopya'nın devam eden kuraklığı sırasında verdiği destek için teşekkür etti ve diğer uluslararası örgütlerden ve insani yardım ajanslarından yardım çağrısında bulundu.

"O [Erdoğan] her zaman destek veriyor - yalnızca bu güncel sorun üzerinde değil ... Uzun vadede Afrika'nın gelişmesine odaklanıyor Türk hükümetinin ilkeleri var: kazan-kazan, karşılıklı yararlı çalışmalar, Afrika halkını ve Afrika kalkınmasını destekleyecek "dedi.

"Türk hükümetinin ve Türk işadamlarının Etiyopya'ya kalkınması için entegre bir yaklaşım var" diye ekledi.

Gobezie, Türkiye ile Etiyopya arasındaki köklü geçmişi işaret ederek, Osmanlı İmparatorluğu'na geri döndü.

1912'de Etiyopya'daki ilk Osmanlı Türk Konsolosluğu Harar şehrinde açıldı. Gobezie, Türkiye'nin Sahra Altı Afrika'daki ilk büyükelçiliğinin 1926'da Etiyopya'da açıldığını söyledi.

"Öte yandan Etiyopya hükümeti Ankara'daki elçiliğini 1933'te açtı. Uzun süredir devam eden bir ilişki var, Türkiye ve Etiyopya'nın 100 yıldan uzun bir ikili ilişkiler var" dedi.

Büyükelçi, 2015 ve 2016'daki kuraklığın yaklaşık 10.2 milyon Etiyopyalıyı etkilediğini belirtti; bu nedenle hükümet, farklı insani yardım kuruluşlarından ve uluslararası toplumdan gıda yardımı talep etti.

"O zamanlar Türkiye rolünü oynamıştır ve özellikle Afar ve Harar bölgelerinde ülkemizin bazı yerlerinde 2.500 tondan fazla tahıl ve farklı malzeme temin etmiştir" dedi.

Mart 2017 başlarında, Uluslararası Göç Örgütü ayrıca Güney Sudan, Somali, Yemen ve Kuzeydoğu Nijerya'da açlık çeken 20 milyondan fazla kişiye yardım etmek için "acil eylem" çağrısında bulundu.

4 Mart'ta Erdoğan yardım kampanyasına katılım çağrısında bulundu.

Gobezie ayrıca, Türkiye ile Etiyopya arasındaki ticaretin arttığını ve bunun da yarısı tamamlanmış 1.7 milyar dolarlık bir sermaye bütçesine sahip 386 kilometrelik bir demiryolu da dahil olmak üzere genişlediğini söyledi.

Gobezie, Türk şirketlerinin toplam 2,5 milyar dolarlık ek bir yatırım yaptıklarını belirterek, "Türk işadamlarının aktif katılımı konusunda halkımızın ve hükümetimizin çok mutlu olduklarını" belirtti.

Gobezie ayrıca, eski cami el-Nejashi'yi ve eski Osmanlı konsolosluğunu restore eden Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TIKA) 'nın yerel topluluğun memnun olduğunu söyledi.

Büyükelçi, 2015 ve 2016'daki kuraklıklara rağmen% 10-11 arasında ekonomik büyümenin gerçekleştiğini söyledi.

"Afrika'daki en hızlı ekonomi büyümesiyiz." ekledi.

"Petrolümüz yok, gazımız yok, büyümemiz petrol üretimine değil, Türkiye gibi - tarımdan, turizmden, sanayiden, hizmetlerden ..." diye ekledi.

"2015 ve 2016 kuraklıklarının üstesinden gelsek bile, yüzde 12'lik tarımsal üretim artışına rağmen ülkemizde hala bu kuraklığın etkisi var" dedi.

Büyükelçi ayrıca, Etiyopya hükümetinin uğradığı bir konu olan 5.6 milyon kişiye gıda yardımı gerektiğini söyledi.

"Yani 2017'yi gördüğünüzde, elbette evet, La Nina'dan etkilenen 5.6 milyon insan var, bu da iklim koşullarının farklı bir türü. Bu nedenle, küresel topluma, yerel halka ve hükümetten çözmeye katkıda bulunmasını istiyoruz."dedi.

Gobezie, Etiyopya hükümetinin 2015/2016'daki kuraklık konusundaki performansının Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu tarafından nasıl "takdir edildiğini" de vurguladı.

Elçi, ayrıca toplam 100 milyon insanın 28 milyonunun okullarda veya üniversitelerde öğrenci olduğunu vurguladı.

"Hükümet için büyük bir iş, halkın eğitimli olması, okuldaysa kendi faaliyetlerini yaparak sorunların üstesinden gelebileceği için eğitim de bu tür durumların üstesinden gelmek için çok önemlidir" dedi.

Altı okulun Fetullah Terör Örgütü'ne (FETO) bağlı olduğu yönündeki söylentilere göre, bir Alman şirketine satılan 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardındaki Gobezie, bunun hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Yetkili, "Hiç kimse bunu kabul etmedi, umarım bunun doğru değildir, Etiyopya hükümeti ve Türkiye hükümeti bu okulları yasal bir süreçte teslim etmeye çalışmaktadır" dedi.

etiyopya erdoğan afrika afrika kuraklık recep tayyip erdoğan türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu