Avrupa'da Onca Müdahaleye Rağmen Seçmenler Sandıklara Akın Etti

Anayasa değişikliği paketi için yapılacak referandumun ilk gününde, yurt dışında yaşayan 38 bin Türk halkı oy kullandı.

Avrupa'da Onca Müdahaleye Rağmen Seçmenler Sandıklara Akın Etti
Avrupa'da Onca Müdahaleye Rağmen Seçmenler Sandıklara Akın Etti Hakan Satılmış

Yurtdışında yaşayan Türk seçmenleri, Avrupa medyası ve politikacılar tarafından "hayır" oyu ile seçim sürecine müdahale etmeye yönelik yoğun çabalar sarf edilen anayasa değişikliği paketinin ilk gününde Pazartesi günü oy kullanmak üzere gümrük kapılarındaki sandıklara akın etti. . İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Dış Seçim Koordinasyon Merkezi'ne göre, ilk gün yapılan oy sayısı 1 Kasım genel seçimlerine kıyasla üç kat artarak 10.000 kişiden 38.000'e yükseldi.

Veriler, Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka ve İsviçre de dahil olmak üzere büyük bir Türk diasporasına sahip önde gelen Avrupa ülkelerinden gelen verileri içeriyordu. Yetkililer, seçimlere katılımın önceki seçimlerden çok daha fazla olduğunu vurguladılar. Yüksek sayılar, "Türkiye'nin iç siyasetini Almanya'ya taşıdıkları" gerekçesiyle daha önce Türk bakanlar toplantılarını yasaklamış olmasına rağmen, Avrupalı ​​politikacıların ve medya kaynaklarının referandum sürecine müdahale etme çabalarıyla Türk seçmenlerini "hayır" oyuna yönlendirmeye çabaladılar "Dedi. Girişimleri ile ilgili olarak Başbakan Binalı Yıldırım dün, Avrupa ülkelerini referandum sürecinde karışmasına engel olmak için uyarıda bulunarak "kendi politikaları ile uğraşmaya" çağırdı.

Yıldırım Karaman'da "Avrupa'yı referanduma karşı tutumu konusunda tamamen uyarıda bulunuyorum, bu tamamen iç meselesidir.İç politikamıza karışmayın, kendi işini önemseyin, herkes yerini bilmelidir", dedi 

Yıldırım, Türkiye genelinde demokratikleşme konusunda ilerleme kaydederken Avrupa'da "ırkçı retoriğin maalesef popüler hale geldiğini" de sözlerine ekledi. "Erdoğan'a yönelik düşmanlıklar Avrupa'daki eğilim haline geldi" PKK ve Gülenist Terör Örgütü [FETÖ] gibi terör örgütlerinin destekçileri, 'evet' kampıyla taraf olan örgütleri yasaklıyorlarken, 'evet' oylarına karşı Avrupa çapında propaganda yapmak istiyorlar. Bu açıkça ırkçılık "dedi.

Daha önce Almanya'nın Yeşiller Partisi genel başkanı Cem Özdemir ve Alman Bundestag'ın başkan yardımcısı Claudia Roth, yaklaşmakta olan referandumda Almanya ve Türkiye'de yaşayan Türk vatandaşlarına "hayır" oyu vermeye çağırdı. Avrupa medyası, özellikle Alman gazeteleri ve televizyon istasyonları, uzun süredir Türkiye'de "hayır" lehine aktif kampanyalar yürütüyor. Pazar günü, Alman Bild gazetesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatta olsaydı "hayır" oyu verirdi iddiası tartışma konusu oldu.

BUGÜN SEÇİM YAPILSA OY ORANLARI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Batılı medyayı, Türk seçmenlerle yüzleşmek için atılan anayasa değişiklikleri konusundaki referandumun önyargılı ve yanlış bir şekilde yapılmasından suçladı. Çavuşoğlu geçen hafta Breitbartcom'a verdiği röportajda Washington'a yaptığı bir ziyarette "Batı medyasının referanduma bu şekilde destek vermesi doğru değil, maalesef bu anayasal pakette yer alan gerçekler değil" dedi.

Çavuşoğlu, referandumdaki bu müdahalenin geri tepmesinin "bazı" Batılı ülkelerdeki medya ve politikacılar tarafından müdahale edildikten sonra "evet" oyumuzun arttığını söyledi.

Bu arada Ankara merkezli Hedef Araştırma Merkezi (ORC) tarafından yapılan bir ankete göre, katılımcıların yüzde 55'inden fazlası başkanlık sistemini öngören anayasa değişikliği paketinde "evet" dierken "hayır" oyu yüzde 44'tür .

ORC, 24-27 Mart tarihleri ​​arasında 36 ilde 2.740 kişi ile bilgisayar destekli bir telefon görüşmesi araştırması yaptı. Ankete göre, anlık seçimler bugün gerçekleşirse, ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yüzde 24, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AK Parti)  için yüzde 52,4, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) yüzde 15,2

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu