ABD Suriye'de YPG'ye Destek Vererek Büyük Risk Alıyor

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'la Ankara'da yapılan görüşmelerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YPG'nin Suriye'deki Deaş ile mücadeleye dahil edilmesi konusunda ısrarcıydı.

ABD Suriye'de YPG'ye Destek Vererek Büyük Risk Alıyor
ABD Suriye'de YPG'ye Destek Vererek Büyük Risk Alıyor Hakan Satılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Perşembe günü, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile yaptığı görüşmede DEAŞ'le mücadelede "doğru ve meşru" aktörlerin desteklenmesi yönünde çağrıda bulundu.

Türkiye, Kuzey Suriye'de Deaş ile mücadelede Ankara'nın düşman bir güç olarak gördüğü YPG'ye ABD'nin desteği ile ilgili görüştü.

YPG, PKK'nın Suriye üyesi olan PYD'nin silahlı kanadı. PKK, Türkiye, AB ve ABD tarafından bir terörist örgüt olarak tanındı. Fakat Washington, onları Deaş'le mücadelede kilit bir güç olarak görüyor.

Tillerson, terörle mücadelede bölgesel mücadele, Türkiye-ABD ilişkileri ve Ankara'nın, Fethullah Gülen'in iadesi talebiyle ilgili çeşitli konularda görüşmeler yapmak üzere cumhurbaşkanı ve diğer üst düzey Türk liderlerle görüşmesi için Ankara'ya geldi. 

Rakka YPG operasyonu

Erdoğan, Tillerson'a yaptığı açıklamada, Türkiye'nin YPG'nin katılmadığı sürece Rakka'yı özgürleştirmek için işbirliği yapmaya istekli olduğunu söyledi.

Rakka Suriye'nin Deaş kentinin en temel başkenti ve terör grubunun ülkedeki kalesi olarak görülüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Perşembe günü Ankara'ya geldi ve burada Başbakan Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ile bir araya geldi.

Ocak ayında Cumhurbaşkanı Donald Trump'in görevi almasından bu yana Türkiye'yi ziyaret eden en kıdemli Amerikalı yetkilidir.

Yıldırım ve Tillerson, görüşmeleri sırasında Deaş'i Suriye ve Irak'tan silmek için sürmekte olan çabalar hakkında konuştu.

Barack Obama'nın YPG milis rolüyle ilgili yaptığı gerginliklere atıfta bulunarak "Gelişmeler, Trump yönetiminin geçmiş yönetimin yolunu izlediğine dair bir izlenim bıraktı" dedi.

Perşembe günü öğleden sonra düzenlediği ortak bir basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Türkiye-ABD ilişkilerinin önceki ABD yönetimi ile yaşana sıkıntılar ile aynı "ABD'nin YPG'ye verdiği destek önemli bir risk" dedi.

"Bir terör örgütü ile işbirliği yapmak uygun değil, şimdi ABD'den daha iyi işbirliği bekliyoruz" dedi.

Çavuşoğlu, daha önce ABD yönetimi tarafından takip edilen diğer "şüpheli politikanın" Gülen'in iadesini engellediğini söyledi.

Ankara ve Washington arasındaki bağlar, Obama yönetimi altında ABD'nin Deaş'le olan savaşında YPG ile işbirliği yapması ve ayrıca Gülen'i iade etme konusundaki isteksizliği nedeniyle gerildi.

Türk yetkililer, ilişkilerin Trump yönetiminde gelişeceğini ve Washington'un Gülen konusunu "daha ciddiye alacağını" söyledi.

Tillerson, yaptığı konuşmada, Türk yetkililerle olan görüşmelerinin Suriye'de istikrar bölgesi oluşturulması üzerine yoğunlaştığını ve bu alanların nasıl güvence altına alınacağı konusunda bir takım seçeneklerin araştırıldığını söyledi.

Türkiye'nin Deaş ile mücadelede önemli bir ortak olduğunu ve iki ülkenin İran'ın bölgeyi etkileme potansiyelini azaltma hedefini paylaştığını söyledi.

"Türkiye, mülteci krizini Suriye, Afganistan ve Pakistan'dan yönetme konusunda liderlik gösterdi."

Halkbank Tutuklaması

Tillerson'un ziyareti, Çarşamba günü ABD'li üst düzey bir Türk banka idaresinin tutuklanmasına da değindi.

Halkbank'tan Mehmet Hakan Atilla, İran hükümeti ve diğer İran kurumları için milyonlarca dolarlık yasadışı işlemi ABD bankalarından yürütmekle suçlanıyor.

Başbakan, Ankara'nın konuyu Tillerson ile paylaştığını ve yasal süreci yakından takip edeceğini söyledi.

Perşembe günü, Türkiye Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Atilla'nın ABD'de tutuklanmasının "tamamen siyasi bir operasyon" olduğunu söyledi.

Türkiye, Perşembe günü İstanbul'daki ABD konsolosluğunun şu anda kaçmakta olan darbeyi planlamakla suçlanan bir şüpheliyle temasa geçmesinden ötürü öfkesini dile getirdi.

ABD'li ABD büyükelçiliği, İstanbul konsolosluğunun kendisine Amerikan vizesinin kaldırıldığını bildirmesi için teoloji öğretim görevlisi Adil Oksuz ile temasa geçtiğini söyledi.

Yıldırım, elçilik bildirisinin yetmediğini söyledi.

Oksuz, darbenin ardından gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.

O zamandan beri kaçıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu