Rusya'da Patlama "Havada Kan Kokusu Var"

Rusya'nın St. Petersburg şehrinde metroda yaşanan patlama sonucu çok sayıda ölü ve yaralı var. Rusya patlama anına ait fotoğraflar olayın ehemmiyetini göstermekte. Rusya patlamasında bulunan bir kişi "Havada kan kokusu var" dedi.

Rusya'da Patlama
Rusya'da Patlama Hakan Satılmış

Rusya'nın St. Petersburg şehrindeki yeraltı metrosu patlamasından sonra çok sayıda ölü ve yaralanma yaşandı.

Petersburg Valisi sözcüsü Andrei Kibitov Rus televizyonuna verdiği demeçte, metro patlamasında en az 10 kişinin öldüğünü ve yaklaşık 50 kişinin yaralandığını söyledi. Bununla birlikte, daha sonra Ulusal Terörle Mücadele Komitesi devlet tarafından işletilen Interfax ajansına verdiği demeçte, ölü sayısının dokuza olduğu açıklandı ve 20'den fazla kişinin yaralandığını söyledi. BuzzFeed News bu sayıları doğrulayamadı ve değişiklik olasılığı yüksek dedi.

Patlama, Rus Devlet medyasının çok sayıda raporuna göre, Teknolojik Enstitü ve Sennaya Ploshchad istasyonlarının etrafında meydana geldi ve Pazartesi günü saat 3'te gerçekleşti.

Öğleden sonra, anti-terör komitesi, AP'nin bildirdiği üzere, başka bir St. Petersburg metro istasyonunda ikinci bir bombayı bulup devre dışı bıraktığını söyledi.


Patlama sonrasında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Toplantı başında mağdurların ailelerine ve yaralılara başsağlığı diliyorum" dedi. Zaten FSB direktörü [Rusya'nın federal güvenlik servisi] ile ilk müdürlerin başkanlarıyla konuştum. Çalışıyorlar ve bunun neden ve nasıl olduğunu öğrenmek için her şeyi yapıyorlar.

"Kent liderliği ve federal birlikler kurbanlara, vatandaşlarımıza destek vermek için her şeyi yapacaklar.Ne yazık ki maalesef bu trajik olayla karşı karşıyayız, nedenlerini henüz bilmiyoruz,  bir şey söylemek için çok erken. Her ihtimallİ, sıradan ve suçlu terör eylemlerine bakıyoruz ve soruşturma bize cevaplar sağlayacaktır "dedi.

Putin, doğduğu yer olan St. Petersburg'da, patlama anında Belarus lider Alexander Lukashenko ile bir araya gelmişlerdi.

Rusya Başsavcılığı medya ilişkilerinin başında bulunan Alexander Kurennoy, "St. Petersburg metrosundaki patlamanın terörist bir eylem olduğunu" söyledi. Savcılık, şimdi "bu terörist saldırıya katkıda bulunan tüm yönleri açıklığa kavuşturmak ve bunun gelecekte tekrarlanmamasını sağlamak için" tam bir soruşturma başlatacak.

HAVADA KAN KOKUSU VARDI

Patlama anına şahit olan Lyudmila Vinnyk, Rusya 24 gazetesine verdiği demeçte, patlama meydana geldiğinde istasyonlardan birinde olduğunu söyledi. "İstasyonda herkes koşuyordu, duman kokusu aldım, herkes vardı yürüyen merdivene ve çıkışa doğru hızla koşuyordu insanlar. Tam bir kaos ortamıydı. Resmen kan kokusu vardı havada."

Alex adlı bir diğer tanık, patlamanın başlamasıyla birlikte RT'ye farklı bir metro istasyonuna girdiğini söyledi. "Alarm çaldı ve güvenlik görevlileri giriş kapısını kapattı." dedi.

İki istasyon, Teknolojik Enstitü ve Sennaya Ploshchad, St. Petersburg metro sistemindeki önemli istasyonlar. Her ikisi de şehir merkezine yakın popüler alışveriş istasyonlarıdır ve her geçen gün çok sayıda banliyö tarafından kullanılır.

Etkilenen iki istasyon boşaltıldıktan kısa süre sonra, Rus metro sisteminin tamamı kapatıldı. Yerel taksi servislerinden en çok sayıda otomobilin yola çıkması ve oranları düşürmesi istendi.

YENİ SALDIRILAR OLACAK

Federasyon konseyi güvenlik komitesi başkanı Viktor Ozerov RIA Haber'e verdiği demeçte, patlamanın ardından yeni anti-terörist önlemleri alacağını söyledi.
Özel hizmetler ve kolluk bir analizden sonra yasama önlemleri önermişse, konsey bunları uygulamaya hazır "dedi.

 

Rusya'daki ABD Büyükelçiliği, ülkedeki Amerikalılara acil öneri getirdi. Elçilikten yapılan açıklamada, "Medya, Metro istasyonlarında Sennaya ve Teknolojik Enstitü'de ​​meydana gelen patlamaları bildirirken, ABD Vatandaşları bölgeyi kullanmaktan kaçınmalıdır" dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu