Almanya Leipzig'de Camiye Yapılan Çirkin Saldırı!

Almanya'nın Leipzig kentinde cami duvarına sprey boyayla çirkin sloganlar çizen saldırganlar camiyi de tahrip etti.

Almanya Leipzig'de Camiye Yapılan Çirkin Saldırı!
Almanya Leipzig'de Camiye Yapılan Çirkin Saldırı! Hakan Satılmış

Kimliği belirsiz saldırganlar tarafından Perşembe sabahı Almanya'nın doğu kenti Leipzig'de camiyi tahrip edilerek duvarlara sprey boyayla anti-Türk sloganları çizdiler.

Eyüp Sultan Camii Derneği Başkanı İsmail Özgan, Anadolu Ajansı (AA)'na verdiği bilgi de binanın girişindeki bir işaretin iktidar partisi AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi) karşıtı hakaret içerdiğini ve bunun siyah boya ile kapatıldığını belirtti.

Bir hafta içerisinde Türk göçmenlere ait olan camii, kurum ve kuruluşlar 16 Nisan referandumundan dolayı üçüncü saldırıya uğramış oldu.

Almanya'daki Türk Müslüman cemaatlerinden biri olan Milli Görüş İslam Cemaati Genel Sekreteri Bekir Atlas, politikacılara ve medyaya daha sorumlu davranma çağrısında bulundu.

Perşembe günkü basın açıklamalarında Altas, "Türk göçmenlerin referandumda seçim davranışları üzerinde sürdürdüğü tartışmalar düşmanca bir tutum oluşturuyor" dedi.

"Referandum sonuçlarının açıklanmasından bu yana, Türk ve Müslüman örgütleri hedef alan saldırılarda dramatik bir artış oldu" diye de ekledi.

Almanya'daki Türk gurbetçilerinin yaklaşık yüzde 63'ü Türkiye'de bir başkanlık sistemi lehine oy kullanırken, yaklaşık yüzde 39'u aleyhte oy kullandı. AB'nin en büyük ekonomisinde yaşayan 3 milyon Türk arasında 700 bin kişi sandık başına gitti.

Hayır kampanyasına destek veren Alman politikacılar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek veren ve başkanlık sistemini savunan gurbetçilerin bu hareketini Avrupa'ya tam entegre olmadıklarının bir göstergesi olduğunun vurgusunu yaptılar.

Aşırı sağcı politikacılar, Evet kampanyasını destekleyen Türkler'e Avrupa'yı terk etme ve Türkiye'ye dönme çağrısında bulundu.

Altaş, "Bu söylemler düşmanca bir tutum sergiliyor ve insanlar arasında bir kutuplaşma oluşturuyor" dedi.

Salı gecesi, Almanya'nın güneybatısındaki bulunan Freiburg kentinde yer alan caminin duvarlarına sprey boyalı Nazi sembolleri yapılmıştı.

Ayrıca Pazar günü Berlin'de bulunan Osmanlı Tasavvuf Merkezi'nin ibadethane kısmı da pencerelerini kıran saldırganlar tarafından hedef alındı.

81.8 milyonluk bir ülke olan Almanya, Batı Avrupa'da Fransa'dan sonra ikinci büyük Müslüman nüfusa sahip. Almanya'daki dört milyon Müslüman arasında üç milyonu Türk kökenli.

Ülke, son yıllarda aşırı sağcı politikacılar tarafından mülteci kriziyle ilgili endişelerini bahane ederek İslamafobi ve göçmenlik karşıtı nefret içeren söylemlere tanıklık etti.

2016'da, Almanya genelinde 91 camiye saldırı düzenlendi; bu durum, İslam ve Müslüman karşıtı şiddette önemli bir artış olduğunu da gözler önüne sermiş oldu. 2015'te bu tür 75 saldırı olduğu bildirilirken 2014'te camilere yönelik yaklaşık 60 saldırı gerçekleştirildi.

almanya cami türk göçmen müslüman islam islamafobi leipzig milli görüş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kemal Dinç     2017-04-21 Almanya'daki Türkler kadar gerizekalı bir toplum başka hiçbir yerde yoktur.30 seneden fazla Almanya'da yaşayan bir Türk olarak bunu diyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu