İtalyan Başbakanının Yanı Sıra Trump, Libya'da Abd Rolü Olmadığını Söyledi

Cumhurbaşkanı Donald Trump Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkenin diktatörünün yıkılmasından bu yana şiddet ve siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Libya'nın istikrar sağlanmasında ABD'nin rol oynamaya devam etmesi gerektiğine inanmadığını söyledi.

İtalyan Başbakanının Yanı Sıra Trump, Libya'da Abd Rolü Olmadığını Söyledi
İtalyan Başbakanının Yanı Sıra Trump, Libya'da Abd Rolü Olmadığını Söyledi Harun Gürcan

Perşembe günü düzenlenen ortak bir basın toplantısında, İtalyan Başbakanı Paolo Gentiloni'nin ülkedeki ABD rolünü "kritik" olarak nitelendirmesinden hemen sonra Trump, "Libya'da (ABD) bir rol görmüyorum" dedi.
Trump, "Bence Amerika Birleşik Devletleri'nin şu anda yeterli rolü var" dedi.
Trump, İtalyan'daki Gentiloni'nin ABD'nin Libya'daki rolünü "kritik" olarak nitelendirdiğinde ona İngilizce çevirisi sağlayacak kulaklık takmıyordu.

ISID'DEN KURTULMA YÖNÜNDE ROL OYNUYORLAR

ABD, isyancılar tarafından 2011'de Libya lideri olan Moammar Kaddafi'nin kaldırılmasına yardım eden NATO bombalama kampanyasında önemli bir rol oynamıştır. ISID de dahil olmak üzere İslamcı aşırılık yanlıları gruplar o zamandan beri Libya'da savaşan isyancı gruplar hükümet otoritesini ve ABD'nin otoritesini tartışmaya devam ettikleri için bir dayanak kazanmışlardır Orada ISID kalelerine karşı hava saldırıları düzenledi.
Trump, "rolünün Libya'ya kadar uzanması gerektiğine inanıp inanmaması konusunda net bir fikre sahip olmadığı halde" onun ISID'den kurtulmada rol gördüğünü "söyledi.
Trump'in yorumları, savaşan asi gruplar arasındaki çatışmaya diplomatik bir çözüm getirmeye çalışan Başkan Barack Obama'nın yönetiminden bu yana ABD dış politikasında önemli bir değişime işaret edebilir.

"LİBAYA'YA İHTİYACIMIZ VAR"

Trump'in Libya konusundaki yorumları, İtalyan başbakana sürpriz bir gelişim gösterdi ve ani bir süre önce, Libya'nın Trablus kentinde kurulan hükümetin desteklenmesi için uluslararası diplomasiye ihtiyaç olduğunu vurguladı ve iki kişinin Libya'yı istikrara kavuşturduğunu söyledi.
Gentiloni, "Bölgeye ihtiyacımız var, Mısır ve Tunus gibi Libya'ya yakın ülkelere, istikrarlı ve birleşmiş Libya'ya ihtiyaç duyuyoruz, çatışmada bölünmüş bir ülke istikrarı daha da kötüleştirecek" dedi. Bu konuda ABD'nin rolü kritik. "
Trump, iki lider arasındaki ilk toplantı için Gentiloni'yi Perşembe günü Beyaz Saray'a selamladı ve önümüzdeki ay dünyanın en gelişmiş 7 ekonomisinin liderlerinin bir araya gelecek olan başkanlığının ilk G-7 zirvesine Sicilya'ya gitmeyi umduğunu söyledi. Santral diplomasisinin turlari için.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu