Taliban'ın Silahsız Askerlerden Sonra 'Bir Tabut Sıkıntısı'

Afgan Ordusu askerleri cephe hatlarından dönüp, yaralı yoldaşların cesetlerini suçlamanın parçası olarak geri götürdüler gibi görünüyorlardı.

Taliban'ın Silahsız Askerlerden Sonra 'Bir Tabut Sıkıntısı'
Taliban'ın Silahsız Askerlerden Sonra 'Bir Tabut Sıkıntısı' Harun Gürcan

Askeri üniforma giymiş olan 10 Taliban militanı iki ordunun Ford Ranger kamyonlarında yedi kontrol noktasından geçti. Kuzey Afganistan'ın en büyük askeri tesisine girdiler, belki yüzlerce, belki de binlerce silahsız asker Cuma namazından çıktı ve öğle yemeğine hazırlanıyorlardı.

Önümüzdeki beş saat boyunca, militanlar,  bir Afgan askeri üssünde bilinen en ölümcül saldırı olarak ortaya çıkan en az 140 asker ve subayı öldürerek kaçmıştı. Kurbanlar, tanıklar ve yetkililere göre, bazı saldırganlar hayatlarını sürdürecek askerler arasında kendilerini patlattı.

TABUT SIKINTISI YAŞANDI

Balkh'daki il meclisinin üyesi olan İbrahim Hayairish saldırı hakkında "Bugün, tabut sıkıntısı yaşandı" şeklinde konuştu. Diğer yetkililer, ölü sayısının 200'ün üzerine çıkabileceğinden korkuyorlardı.Son iki yılda, Taliban savaşçıları kırsalda daha fazla toprak kazandılar ve şimdi birçok şehri tehdit ediyorlar. Büyük kayıplar yaşayan Afganistan kuvvetleri, kararsızlık ve yolsuzlukla gölgelenen bir liderlik, savunma yapmak için mücadele etti. Afgan güvenlik güçlerinin 6.700'den fazla üyesi 2016 yılında hayatlarını kaybetti ve bu rakam savaşın toplam Amerikan kayıplarının neredeyse üç katı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu