TBMM'de Sinirler İyice Gerildi!

Kılıçdaroğlu mecliste vekalet sistemini eleştirdi.

TBMM'de Sinirler İyice Gerildi!
TBMM'de Sinirler İyice Gerildi! Harun Gürcan

Meclis'te gerçekleştirilen özel oturumda CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu'nun kürsüd bulunduğu sırada tansiyonlar gerildi. Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmaya yanıt verenlere karşı, "Beni dinlemek zorundasınız" diyerek tepki gösterdi. Meclis Başkanı 'Hatipe müdahale etmeyelim' diye vekillere uyarıda bulundu. CHP başkanı söz konusu konuşmasında "Sayın Başkan, siz yeni rejimde sayın cumhurbaşkanın vekalet edemeyeceksiniz yeni sistemde sayın cumhurbaşkanına seçilen değil atanan biri vekalet edecektir. Bugün TBMM büyük bir itibar kaybına uğramıştır" dedi. Kılıçdaroğlu'nun bu sözlerine karşın Meclis Başkanı Kahraman yanıt verdi, CHP başkanı tekrardan kürsüye çıktı. Özel oturumda kürsüye sırasıyla Başbakan Yıldırım, Kılıçdaroğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ çıktı. Başbakan Yıldırım, "Yürütme görevini yapan cumhurbaşkanı vekaletini istediği çalışma arkadaşlarından birine verebilir." diyerek konuşmalara yanıt verdi.

SÖYLEDİKLERMİN SİZİ RAHATSIZ ETTİĞİNİ BİLİYORUM

Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasını şu şekilde tamamladı, "Mustafa Kemal Atatürk için 23 Nisan Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve dönüm noktasıdır. Hepimizi çatısı altında toplayan bu meclis Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve Türkiye halkının vücuda getirdiği bir harikadır. Dünyada Gazi Meclis olma unvanına sahip tek meclis olan TBMM kurulduğundan bu yana hükümeti denetleme yetkisini kullandı. Milletvekillerinin denetim yetkilerini kullanmaları bazı küçük tartışmalar dışında sorun edilmemiş asla ayak bağı olarak görülmemiş. Mühürsüz seçim ile bizler yani biz milletvekilleri bu kürsüye çıkıp bir bakan bir sözlü soru dahi soramayacağız. Soruyu sorsak dahi Sayın Bakan bu kürsüye çıkıp cevap verme tenezzülünde bulunmayacaktır. Yaratılan bu tabloyu vicdanı olan herkesin iyi duymasını temenni ederim. Söylediklerimin sizi rahatsız ettiğini biliyorum. Vicdan azabı çektiğinizi de biliyorum." dedi. 

SERT İTHAMLARDA BULUNDU

"Milli iradeyi sattınız. Milli irade varsa milli irade burada tecelli etmiştir. Hiçbir sınıf hiçbir makam bu TBMM'yi feshedemez.Ben bu meclisin itibarını korumak zorundayım. Ben milli iradeye saygı göstermek zorundayım. Tarih millet egemenliğini feshetme yetkisini bir şahsa veren milletvekillerini unutmayacaktır. Sayın Başkan, siz yeni rejimde sayın cumhurbaşkanın vekalet edemeyeceksiniz yeni sistemde sayın cumhurbaşkanına seçilen değil atanan biri vekalet edecektir. Bu meclis kuruluşundan liyakata dayalı bir yönetimin ne kadar önemli olduğunu bilen bir meclisti. YSK tarafından üzerine şaibe düşürülen bir mühürsüz seçimle devlet yönetimine liyakat değil keyfi bir yönetimin yolu açılmıştır. Bugün TBMM büyük bir itibar kaybına uğramıştır. O kadar ki YSK dahi TBMM'nin çıkardığı bir kanuna uymamıştır. Bir parlamentonun böyle bir duruma düşmesi çok dramatik bir tablodur."

İŞTE KILIÇDAROĞLU'NUN O KONUŞMASI


Meclis'te Tansiyon Yükseldi! Yıldırım ile... paylaşan: haberler

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu