Trump 1915 İçin Dikkat Çekici İfadelerde Bulundu

Trump daha 1915 için hiç açıklama yapmamıştı. Ancak eski başkan Obama gibi "soykırım" ifadesi yerine "büyük felaket" ifadesini kullandı.

Trump 1915 İçin Dikkat Çekici İfadelerde Bulundu
Trump 1915 İçin Dikkat Çekici İfadelerde Bulundu Harun Gürcan

ABD Başkanı Donald Trump, Ermeniler tarafından gerçekleştirilen 1915  olaylarının yıl dönümü kabul edilen 24 Nisan ile alakalı olarak "Ermenice "Büyük  Felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" dedi.

"20. YÜZYILIN EN BÜYÜK KATLİAMI"

Amerika başkanı Trump, 1915 yılında meydana gelen olaylarla ilgili paylaştığı yazılı  açıklamada, "Bugün, 20. yüzyılın en büyük toplu katliamlarından olan Meds  Yeghern'de acı çekmiş olanların anısını hatırlıyoruz.1915 yılından itibaren 1,5 milyon Ermeni'nin sınır dışı edildiği,  öldürüldüğü ya da tehcir edildiğini" söyleyen Trump, şu ifadeleri kullanmaktan da çekinmedi "Masum hayatlarının yasını tutmada ABD'de ve dünya genelinde yaşayan  Ermeni toplumuna katılıyorum. Pek çok Ermeni ABD'de yeni bir yaşam kurdu ve  ülkemize kalıcı katkılar yaptı. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için tarihin hatırlanması  gerekiyor. Daha adil ve hoşgörülü bir geleceğin altyapısını inşa etmede kritik  bir eşik olan bu sancılı maziyi kabul etme ve onunla hesaplaşma yolunda Türklerin  ve Ermenilerin gösterdikleri çabaları memnuniyetle karşılıyoruz."

Eski Amerikan Başkan Barack Obama da görev yaptığı süre boyunca Ermenice "Büyük Felaket"  anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesine açıklamalarında yer vermişti.

ABD başkanları, 1993 yılından (Bill Clinton'dan) bu yana 1915  olaylarıyla ilgili her yıl düzenli bir şekilde yazılı açıklama yapıyor ve 1915  olayları genellikle "büyük felaket, tehcir ve katliam" gibi ifadelerle  anlatılıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu