CHP UEFA'ya Kadar Gidecek Gibi Görünüyor

CHP YSK'dan bir kez daha ret kararı aldı. YSK Danıştayı beklemeden sonuçları açıklayacak.

CHP UEFA'ya Kadar Gidecek Gibi Görünüyor
CHP UEFA'ya Kadar Gidecek Gibi Görünüyor Harun Gürcan

CHP tarafından açılan halk oylaması sonuçlarıyla ilgili olan davaya karşın Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Danıştay'ın açılan davayı karara bağlanmasını beklemeden sonuçlarını açıklayacağını açıkladı. CHP'nin avukatı Atilla Kart, halk oylaması sonuçlarına yönelik yaptıkları itirazlarla alakalı olarak hukuki süreç sonuça bağlanıncaya kadar, YSK'nın sonuçları kesin olarak açıklamasıyla ilgili işlemlerin durdurulması talebiyle Danıştay'da geçen hafta dava açmıştı. Kart, aynı taleple YSK'ya da başvurmuştu. Ancak YSK CHP tarafından gelen bu talebi reddetti.

YSK'NIN GEÇMİŞTEKİ KARARLARI

Adalet Bakanı Bozdağ, YSK'nın 16 nisan halk oylamasına karşı gelen ilgili itirazlara yönelik kararıyla alınmış benzer bir kararlar olup olmadığına dair bir soru gelmesi üzerine 2015'te yapılan genel seçimlerde de sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulaları tespit ettiğini, bu olayın sonrasında CHP'nin şuan ki durumun tam aksine mühürsüz oyların geçerli olması için müracaat ettiğini ifade etti. CHP'nin itirazının kabul edilerek mühürsüz oyların geçerliliğine hükmedildiğini kaydeden Bozdağ, HDP'nin de benzer bir başvuruda bulunduğundan da bahsetti. Bozdağ şunları ifade etti:

"Ben soruyorum CHP'ye; 2010'dan önce kanun değişik, 2010'dan sonra kanun başka oldu. 2010'dan önce kanun değişikti ve YSK'nın 2010'dan önce verdiği kararlar doğruydu da '2010'dan sonra kanun değişti, YSK'nın verdiği kararlar doğru değil' diyorsanız siz 2015 seçimlerinden sonra niye böyle bir müracaat yaptınız da mühürsüz oyların geçerli olmasını istediniz? Kanun yine aynı kanun. Hem CHP hem de HDP bunların geçerli sayılmasını istiyorlar. Kararlar veriliyor. Onların iddia ettiği oyların tamamı da geçerli sayılıyor. AK Parti ve kamuoyu bunu tartışmadı. 'Mühürsüz oy geçerliydi de şimdi geçersiz hale getirildi' diye bir kural yok. Eskiden de çift mühür aranıyor şimdi de çift mühür aranıyor. 2010'dan önceki kanun maddesi hükmü ile 2010'dan sonraki kanun maddesi hükmü öz itibariyle aynıdır aradaki fark mührü vuranın kim olduğunun açık yazılmasından ibarettir."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu